Na Rakousko se chystá kvůli koronaviru první hromadná žaloba | info.cz

Články odjinud

Na Rakousko se chystá kvůli koronaviru první hromadná žaloba

Na Rakousko se chystá kvůli koronaviru první hromadná žaloba
 

Ačkoliv má Rakousko vrchol epidemie ještě před sebou, už dnes je jisté, že vláda bude muset svůj postup hájit před soudem. Sdružení na ochranu spotřebitelů VSV totiž zažaluje tyrolské i rakouské úřady za to, že údajně záměrně zanedbaly prevenci proti virové nákaze v Tyrolsku. Koronavirem se tak prý zbytečně nakazily stovky a možná i tisíce lidí z několika evropských zemí.

Sdružení VSV (verbraucherschutzverein.at) se domnívá, že za liknavým postupem úřadů v Tyrolsku nestojí lidská chyba, ale prostě snaha nepřijít o peníze od turistů. „Ischgl a údolí Paznaun, St. Anton am Arlberg, Sölden a Zillertal představovala horká místa nákazy, přesto existuje podezření, že tyrolské úřady, zjevně v zájmu místních podnikatelů, zpozdily uzavření svahů a hotelů,“ uvedl předseda a zakladatel VSV, rakouský advokát Peter Kolba.

Sdružení proto připravuje hromadnou žalobu na vedení Tyrolska i rakouskou spolkovou vládu a na svých stránkách vyzývá všechny poškozené, aby se k ní připojili. „Pokud jste byli v lyžařských oblastech Ischgl, Paznauntal, St. Anton am Arlberg, Sölden nebo Zillertal v období od 5. března 2020 a brzy jste zjistili, že jste byli nakaženi koronavirem, pak máte možnost, pokud bude prokázáno obvinění z nedbalosti, vymáhat odškodné jak na vedení Tyrolska, tak na Rakouské republice,“ píše spolek ve své výzvě.

Sdružení VSV zatím shromažďuje poškozené zdarma a bez nároku na honorář je také bude pravidelně informovat o provedených i chystaných právních krocích a možnostech. Teprve až bude žaloba připravena na podání k soudu, hodlá se VSV dohodnout s klienty na odměně. Peter Kolba tvrdí, že úzce spolupracuje s investigativními novináři i svědky, schopnými podat svědectví a důkazy o tom, že úřady v Tyrolsku postupovaly liknavě a hrozbu epidemie záměrně podcenily. Jestliže se tedy někdo ve zmíněných tyrolských střediscích po 5. březnu nakazil koronavirem, může žádat finanční kompenzaci za ztrátu výdělku, bolestné či újmu na zdraví.

A v čem je vlastně problém? Někteří právníci a epidemiologové tvrdí, že Tyrolsko dostalo první zprávu o možné nákaze ve zmíněných střediscích už 5. března, když jej informovaly islandské úřady. Nákaza se totiž objevila po návratu domů právě u 14 lyžařů z Islandu. Vedení Tyrol ale tehdy odmítlo uvalit na středisko karanténu s tím, že není zcela stoprocentně potvrzený původ infekce. Pak se začaly přidávat zprávy o dalších nakažených lyžařích z Dánska, Německa, Norska a Británie. V Dánsku například epidemiologové evidovali v půlce března 200 potvrzených infekcí, z toho většina měla přímou či nepřímou souvislost s pobytem v tyrolském středisku Ischgl.

Právě toto středisko čelí nejvážnějším podezřením, že prevenci proti nákaze zanedbalo. A to nejen kvůli pozdnímu uzavření hotelů a sjezdovek. Tyrolská policie včera oznámila, že začala vyšetřovat majitele jednoho z místních „Aprés-ski“ barů kvůli podezření, že nenahlásil zdravotní onemocnění jedné ze svých zaměstnankyň s vážnými příznaky.

Celá oblast kolem Ischglu se dostala do karantény až 13. března, tedy osm dní po ohlášení první nákazy islandských turistů. I v karanténě se však lyžovalo. Tyrolské sjezdovky a hotely se uzavřely kompletně až 16. března. Úřady tuto prodlevu ale zdůvodňují snahou zabránit panice a hromadným nekontrolovaným odjezdům. 

Poslanci Svobodné strany Rakouska (FPÖ) už navrhli vytvoření parlamentního vyšetřovacího výboru, který by měl sporné otázky boje proti koronaviru v Tyrolsku objasnit. Založení své vlastní vyšetřovací komise oznámila také tyrolská vláda, složená ze zástupců lidovců a Zelených. Tyrolský hejtman Günther Platter každopádně tvrdí, že za údajně liknavým postupem úřadů určitě nebyla snaha nepřipravit region o peníze z turistického ruchu. „Máme co do činění s fenoménem, kde nevíme, jak to celé vlastně funguje, co ovlivňuje něco dalšího. Nejen u nás v Tyrolsku, ale na celém světě. Každý den se učíme něco nového,“ uvedl Platter.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud