Nekompromisní dílo ruské propagandy. Takhle mlžila o sestřeleném letu MH17 | info.cz

Články odjinud

Nekompromisní dílo ruské propagandy. Takhle mlžila o sestřeleném letu MH17

Pro 218 dospělých, 80 dětí i posádku to měla být klidná cesta z nizozemského Amsterodamu do Malajsie, místo toho se ale jejich let MH17 změnil v jednu z největších leteckých katastrof. 17. července 2014 při přeletu nad východní částí Ukrajiny, kde tehdy zuřily boje mezi armádou a povstalci podporovanými Ruskem, dostal Boeing 777 kritický zásah. Zřítil se a nikdo nepřežil. To, co se strhlo poté, odhalilo ruskou propagandu v celém rozsahu. Tři roky od katastrofy přinášíme osm ruských linií „alternativní historie“, jak je popsalo evropské centrum East Strat Com, které se bojem proti dezinformacím zabývá.

Ruská propaganda je podle znalců jako chobotnice. Pravdu obrazně řečeno ovine chapadly tak, že jsou vidět jen malé části, vhodně doplněné tím, co se ruské vládě hodí a co zrovna nemusí být úplně podle skutečnosti.

Podle evropského centra East Strat Com, které se s tímto fenoménem snaží bojovat, se ruské zpravodajské weby při zakrývání skutečné příčiny zkázy letu MH17 skutečně činily. Centrum došlo k závěru, že ruská média napojená na Kreml se o sestřelení letounu s takřka třemi stovkami lidí na palubě snažila mlžit a nabízela mnoho falešných slepých uliček lží a zavádějících interpretací.

Ruská média se podle zjištění nesoustředila na jednu hlavní alternativní protikampaň, ale přišla s mnoha verzemi události tak, aby ve čtenářích vyvolala dojem, že nic není jisté a že se nejspíše nikdy nepřijde na to, co se s letem MH17 skutečně stalo. Minimálně v Rusku se toto úsilí vyplatilo. Podle ankety totiž 82 procent Rusů věří, že Ukrajina byla nějakým způsobem s havárií letounu MH17 spjata. Jaké jsou kličky ruské propagandy?

1. Televizní kanál Lifenews TV nejprve uváděl, že separatistům se podařilo sestřelit nikoliv civilní Boeing, ale ukrajinský vojenský letoun An-26. Dokonce ukazoval video z místa dopadu, které však bylo smazáno poté, co vyšlo najevo, že sestřelený letoun byl ve skutečnosti dopravní Boeing s civilisty na palubě.

2. Podobnou zprávu zveřejnil i bývalý vojenský vůdce Doněcké lidové republiky Igor Girkin na ruskou obdobu sociální sítě facebook: platformu VKontakte. Ve svém příspěvku uvedl, že jeho muži sestřelili jeden, možná i dva ukrajinské vojenské letouny. „Varovali jsme je, aby nelétali nad naším územím,“ dodal.

3. Zpravodajský server vesti.ru uvedl, že v oblasti, kde byl civilní Boeing sestřelen, operovaly ukrajinské stíhací letouny. To měl údajně potvrdit Carlos, španělský letecký kontrolor pracující pro ukrajinské letectvo. Žádný Carlos však nikdy neexistoval a dokonce ani žádní španělští letečtí dispečeři pro Ukrajinské centrum letové kontroly nikdy nepracovali.

4. Podle ruského serveru Lifenews chtěla Ukrajina buď raketou země-vzduch či vzduch-vzduch sestřelit letadlo, ve kterém letěl ruský prezident Vladimir Putin. To se mělo vyskytovat ve stejné oblasti, jako let MH17, jen v jinou dobu.

5. Další zpráva serveru Lifenews udávala, že Ukrajinci měli z neznámých důvodů letadlu nařídit, aby těsně před katastrofou sestoupilo na nižší letovou hladinu. Tato zpráva byla později vyvrácena.

6. Ruskaja Vesna informovala, že podle Igora Girkina některá těla vypadala mnohem déle po smrti, než by odpovídalo době od pádu letadla. Girkin, který se odvolával na očité svědky, naznačoval, že letadlo bylo plné těl již při startu z Amsterodamu, a že se jedná o jeden velký komplot západních velmocí.

7. Server News2.ru přinesl zprávu, že havárie letu MH17 měla být jen show pečlivě zorchestrovaná ve snaze ovlivnit veřejné mínění. Letadlo, které se v té oblasti ve skutečnosti mělo zřítit, byl prý let MH370 (tento let se dříve během roku ztratil v Asii). 

8. Ruské ministerstvo obrany veřejnosti ukázalo radarové snímky, podle kterých se v blízkosti letu MH17 pohybovala ukrajinská stíhačka Su-25, Ukrajina měla rovněž blíže k povstaleckému teritoriu přesunout protiletecké střely BUK. Ruské ministerstvo po dvou letech ukazuje nové radarové snímky, nyní popírá své předchozí tvrzení o stíhačce a říká, že se ve zmíněném vzdušném prostoru žádný další stroj nenacházel.

A jak to bylo doopravdy? Společný vyšetřovací tým Nizozemska, Belgie, Ukrajiny, Austrálie a Malajsie došel k závěru, že let MH17 se zřítil kvůli zásahu protiletadlovým systémem BUK. Ten byl dodán na ukrajinské území kontrolované proruskými separatisty z Ruska a po incidentu tam byl opět odvezen. Tragédie nicméně i s odstupem tří let vyvolává emoce a divoké spekulace, zatímco pozůstalí marně usilují o spravedlnost a odsouzení viníků. Rusko svoji roli setrvale popírá. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud