Články odjinud

„Občas potřebujeme dostat velkou facku, abychom se probudili,“ říká futuristický mnich Bruno Marion

„Občas potřebujeme dostat velkou facku, abychom se probudili,“ říká futuristický mnich Bruno Marion

Předpověděl boom asijských ekonomik, radí vrcholovým manažerům firem jako je Hermés, Airbus či Total a na vizitce má místo povolání napsáno „Futuristický mnich“. Naposledy hovořil na pražské konferenci Reactions o globálních trendech, inovacích i o své teorii chaosu. 

Můžete svou teorii chaosu představit?

Začalo to tím, že jsem toužil dozvědět se víc o světě, ve kterém žijeme a který se strašně rychle mění. Chtěl jsem ho pochopit, porozumět mu. Měl jsem sice titul z fyziky, hodně jsem četl a měl jsem skvělou práci, ale na mnoho otázek jsem stále odpověď neznal. A touha po poznání byla silná. Proto jsem si před dvěma dekádami umanul, že se každý rok vydám do světa na poznávací cestu. Během ní jsem se setkával s tisíci lidmi - s výkonnými řediteli bank, ale i s guru z Indie a ze Silicon Valley, s umělci, herci ale třeba i s vězni.

Pomohlo vám to v něčem?

Samozřejmě. Paradoxně v tom, že čím více jsem cestoval a čím více lidí jsem potkával, tak tím méně jsem světu okolo sebe rozuměl. Čím více totiž víte, tím více si uvědomujete komplexitu světa okolo. Chtěl jsem najít odpovědi, ale místo toho jsem nalézal stále více otázek. Byl jsem z toho frustrovaný, říkal jsem si, že svět je jeden velký chaos.

Takže to bylo pro vás to Newtonovo slavné padající jablko?

Ano. I když myslím, že na počátku jsem vnímal chaos tak jako většina dalších lidí – jako změť nepřehlednosti. Jenže pak jsem si uvědomil, že v rámci toho chaosu umím nacházet vzory a že dokáži nalézat prostředky, abych tyto vzory zvládl popsat ostatním. A tomu se nyní věnuji.

Podobně jako mnozí další. Co vás odlišuje například od velkých think-tanků či univerzit?

Já se nevymezuji, neosobuji si na něco patent. Mojí prací futuristy je čerpat z různých systémů, knih a názorových proudů a skládat jejich jednotlivé myšlenky k sobě. Udělat je stravitelné. Abych toho byl schopný, musel jsem nasát mnoho informací, a pak je vypustit ven ve formě, která bude pochopitelná pro každého. Nevidím do budoucnosti, jen zjednodušuji velké problémy tak, že si lidé mohou dávat dohromady jednotlivé spojitosti.

A pak radíte vrcholovým manažerům…

To je jenom malá výseč toho, co dělám. Můj hlavní úkol je přesvědčit lidi, že žijeme ve skvělém, i když velmi rychle se měnícím světě. Sem do Prahy jsem přiletěl bez mapy a znalosti češtiny, přesto se tu pohodlně domluvím anglicky a telefon mi stačí na vše, co potřebuji – abych si zavolal Uber, našel cestu do hotelu, vytipoval si dobrou restauraci či zorganizoval setkání s přáteli. A to vše se změnilo jen za posledních 15 let. Uvědomuji si, že čelíme velkým rizikům, ale i ohromným možnostem.

Máte recept, jak se rizikům vyhnout a možnosti naplnit?

Myslím, že je podstatné, abychom každý začali u sebe. Abychom dělali pro společnost něco přínosného a nakonec jako lidstvo uspěli. I to je například důvod, proč jsem svou poslední knihu nechal ke stažení zdarma – chci pro lidskou komunitu něco udělat, něčím přispět.

„Myslím, že Google s Facebookem do deseti let skončí“

Z něčeho ale žít musíte.

Můj byznys model je velmi jednoduchý. Já si buď nechám za své přednášky zaplatit opravdu hodně peněz, a to je v pořádku, protože to platí velké firmy, které na to peníze mají, anebo je dávám zdarma – pro veřejnost či neziskový sektor.

Kromě toho se věnujete i mentorování vysokých manažerů. Na co se vás nejčastěji ptají?

To beru jako okrajovou činnost, ale je pravda, že tuto službu také nabízím. Většinou začínáme tím, že mluvíme o jejich osobním životě. Jsou to lidé, jako každý jiný. Byť pobírají závratné platy, tak mají vcelku běžné starosti. Postupně začínáme zobecňovat, hovoříme o stále širším okruhu témat a zabýváme se důvody, proč se věci dějí určitým způsobem.

Tvrdíte, že svět se neustále zrychluje. Co to znamená pro velké firmy?

Svět se stává exponenciálním místem. Podívejme se třeba na Google. Je světová jednička ve svém oboru, a proto se stává stále větší a mocnější. Paradoxně mu to umožňujeme my, dodavatelé jeho dat, které mu věnujeme zdarma. Ale to platí jen krátkodobě, za nějakých deset let už tu firmy jako Google či Facebook nemusí být.

Proč myslíte?

Protože si lidi uvědomí, že tyto firmy nás vykořisťují, tyjí z našich dat. Jakou by měly hodnotu bez nich? To samé bude platit pro sdílenou ekonomiku – Uber, Airbnb. Lidé si uvědomí, že nesdílí doopravdy mezi sebou, ale že podstatná část zisku jde zase opět ke korporaci. Žijeme ve světě ekonomiky, kde vítěz bere vše. A s nástupem nových technologií, například blockchainu, už nebudou potřebovat, aby jim takovéto centralizované firmy ubíraly z jejich zdrojů.

„Občas potřebujeme dostat jenom dost velkou facku, abychom se probudili“

Jak to podle vás bude fungovat?

My nepotřebujeme institucionalizovat a centralizovat činnosti, jako je sdílení aut či pokojů. Potřebujeme jen zajistit novou stránku nebo aplikaci na bázi blockchainu, a ty současné společnosti, které na tom vydělávají, již nebudeme nepotřebovat. Naše nová aplikace bude decentralizovaná, bezpečná a především – tu přidanou ekonomickou hodnotu budou sdílet lidé, ne nějaká firma. To bude skutečná sdílená ekonomika.

Myslíte, že taková vize sdílené ekonomiky je pro lidstvo dlouhodobě udržitelná?

Myslím, že je to část naší budoucnosti. Ale je to v podstatě jen detail. Ten hlavní problém naší budoucnosti je snaha o technologickou singularitu, která dle mého přijde. A podstatné bude také to, jak spolu jako lidé vyjdeme. Bohatí, chudí, černí, bílí.

Jste optimista?

Mám dobré dny a špatné dny. V podstatě ale myslím, že mohou nastat dva základní scénáře – buďto civilizační kolaps, nebo průlom. Já doufám v to druhé. Ale občas mě napadá, že jenom potřebujeme dostat velkou facku, abychom se probudili.

Jak moc velkou?

Třeba jako bylo to ohromné tsunami v Indonésii v roce 2004. V následujících dnech a týdnech se ukázalo, že ještě nikdy nebylo posláno tolik peněz obětem jedné katastrofy. A to i ze zemí, které samy bankrotovaly. Tehdy jsem vnímal, že se zde rodí nějaké globální uvědomění, bral jsem to jako slabý signál toho, že jdeme dobrým směrem. A takových signálů je okolo více. Třeba porozumění. Pokud třeba nyní vezmeme náhodné dvacetileté lidi z České republiky, USA, Číny a Jihoafrické republiky, tak ti budou mít mezi sebou více společných věcí, než kolik jich mají se svými rodiči. Tohle ještě před pár dekádami bylo naopak.

Jsme tedy podle vás na nějaké křižovatce, kdy se musíme rozhodnout, kam jít?

Nemyslím, že je to ten typ křižovatky, kde si volíme, kam půjdeme a kde skončíme. Řekl bych spíše, že si můžeme zvolit, zda a do jaké míry se té chůze vůbec chceme účastnit. Jestli chceme dělat něco pro to, aby nastal průlom. To může každý z nás. Kdysi, když chtěl člověk něco velkého změnit, musel být buď bohatý, nebo mocný. Dnes už nepotřebuje být ani jedno. V dnešním chaotickém světě může i ono pověstné mávnutí motýlích křídel změnit velké věci a nepotřebuje k tomu být prezident ani velkotovárník.

„Demokracie nefunguje!“

Vy máte již pár měsíců nového prezidenta, Emmanuela Macrona. Myslíte, že on pracuje na civilizačním průlomu?

Politika je podivná. Půl roku před volbami jsem myslel, že se ve druhém kole střetne Le Penová a Mélenchon. Dva extrémy. A předtím jsem si myslel, že v USA bude volba mezi Donaldem Trumpem a jeho levicovým protipólem, Bernie Sandersem. Evidentně i futurista se může plést. Ta podstatná otázka nyní zní, jestli je Macron součástí průlomu v nějaké nové pořádky, nebo zda jde o pokračovatele předchozích prezidentů, jenom v novém hávu. Osobně bych mu určitě dal šanci, aby ukázal, co v něm je. Na druhou stranu si myslím, že politické instituce spíše náleží do starého vnímání světa.

Proč myslíte?

Jen se podívejte okolo! Francie by měla být majákem svobody a demokracie. USA by měly být majákem svobody a demokracie. Ale nejsou, ani trochu. Demokracie už jednoduše nefunguje. Vždyť už nikdo ani nechodí k volbám, podívejte se na ta čísla volební účasti. Netvrdím, že bychom se měli demokracie vzdát, ale myslím, že tato forma vlády už dosáhla svých limitů.

Přeci nemůžete usuzovat, že kvůli nižší volební účasti je celý systém špatně.

Otázka ale není položená tak, že systém je pokažený proto, že lidé nechodí k volbám. Jde o to, že lidé nechodí k volbám proto, že systém je pokažený. Reprezentativní demokracie je o tom, že věnujete své právo rozhodovat za vás někomu, komu věříte. Kdysi to tak bylo, dali jste svůj hlas člověku, který byl v mnoha ohledech lepší než vy. Volil jste doktory, učitele nebo podnikatele. Ale nyní, jak můžeme vůbec doufat v to, že jeden člověk bude vědět vše o tom, co nás čeká během jeho příštího mandátu? Nemůžeme! Proto potřebujeme nový systém na přijímání rozhodnutí.

Jaký systém?

Vezměme například nějaké složité rozhodnutí, které nám poslouží jako modelový případ. Třeba euthanasii. Ten úkon zahrnuje přece mnoho různých pohledů – od lékařského, přes filozofický, spirituální nebo náboženský… A jeden člověk nikdy neodkáže postihnout všechny tyto aspekty. Já říkám, vezměme si z demokracie to nejlepší. Shromážděme skupiny lidí, odboráře, filozofy, starosty, poslance, lékaře. Dejme jim určitý rozpočet, velkou volnost, ale i určitý řád, a nechme je, aby tyto otázky komplexně vyřešili. Já třeba jsem ochotný se jejich rozhodnutí podřídit.

Nyní je na Zemi 7,5 miliard lidí, před 150 lety to byla pouhá miliarda. Jak vyřeší tento problém vaše hypotéza exponenciality?

A mnoho lidí říká, že brzy bude na světě deset miliard lidí. Já si myslím, že máme dvě možnosti – buď se globální populace zhroutí, anebo bude na určité úrovni stabilizovaná. Ale k tomu druhému scénáři může dojít jenom v případě, že jako lidstvo budeme moci spolu na této planetě žít a dojdeme tak ke konsenzu ohledně surovinových zdrojů.

Proč by se měla globální populace hroutit?

Organizace spojených národů má celý seznam možných důvodů, proč by se světová populace mohla hroutit. Viry, války a podobně. První město, které dosáhlo populace milionu obyvatel, byl Řím. Zkolabovat mu trvalo 50 let. Dnes je však svět již natolik propojený, že to bude trvat mnohem kratší dobu.

„Lék na smrt hledat nechci“

Myslíte, že exponenciální růst technologií je pro lidstvo nebezpečný?

Já si myslím, že bychom měli umělou inteligenci regulovat. Já například hodně jezdím do Silicon Valley, setkávám se tam se spoustou lidí. A jejich obecný pohled je, že smrt je jenom technický problém, který čeká na své vyřešení. Takto to skutečně vnímají. Já ale na toto nevěřím. Myslím, že bychom se neměli snažit vyléčit smrt, ani na ni hledat lék. Co by si lidé mysleli o světě, kde by stále vládli Hitler s Mao Ce-tungem? A v úvahách můžu jít ještě dále. Jaké by to asi bylo některým lidem, kdybych třeba já měl peníze a mohl bych se tak technologicky vylepšit – myslelo by mi to rychleji, běhal bych lépe a žil bych déle, ale někdo jiný, protože by tyto prostředky neměl, by toho nebyl schopný? Nebyl by to počátek novodobého otroctví? Nových revolucí?

Nejsme však v tomto ohledu již na půli cesty? Lidé přece již nyní mají odlišný přístup ke vzdělání, zdravotní péči či volebnímu právu?

Souhlasím, a liší se v přístupu ke spoustě statků. Ale ta míra je problém. Kdyby se ze mě stal kyborg, tak by se celá záležitost posunula na novou úroveň. A tím se zpátky vracíme k té naší základní otázce – jak spolu na naší planetě chceme vyjít. Myslím, že první krok je, že se alespoň musíme začít na tuto otázku ptát. A proto to dělám.

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818