Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Propaganda KLDR zažívá největší změny v historii. USA už nejsou arcinepřítelem

Propaganda KLDR zažívá největší změny v historii. USA už nejsou arcinepřítelem

Jde o „radikální obrat“ ve vzájemných vztazích – tak severokorejská tisková agentura KCNA ihned po návratu vůdce Kim Čong-una ze Singapuru označila summit se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, na kterého chtěl Pchjongjang ještě před pár měsíci posílat jaderné rakety. S oteplováním vztahů mezi KLDR a USA přitom začíná měnit tón i severokorejská propaganda. Podle BBC z ulic Pchjongjangu mizí plakáty vyobrazující Spojené státy jako brutálního imperialistického agresora, kterého je třeba zničit, a namísto nich hlavní město Severní Koreje lemují letáky poukazující na zlepšující se ekonomický vývoj a sbližování se s Jižní Koreou.

V zemi, kde mají lidé jen omezený přístup k informacím a státní média mají dopad jako nikde jinde na světě, byly Spojené státy dosud vyobrazovány jako úhlavní nepřítel, kterého je potřeba vymazat z historie. Například loni v dubnu svět obletělo video se simulovaným jaderným útokem na USA, které za doprovodu orchestru a velkých ovací představil sám Kim Čong-un. Podobně bizarní výjevy protiamerické propagandy se ale nyní stávají minulostí – alespoň prozatím.

Podle zahraničních průvodců, kteří pořádají zájezdy do Severní Koreje, se propaganda za poslední měsíce výrazně změnila a místo válečné rétoriky namířené proti USA se Pchjongjang zaměřuje na pozitivnější zprávy. Obyvatele se tak například snaží přesvědčit například o dobré ekonomické výkonnosti země a vychvaluje i nedávný summit představitelů obou Korejí konaný v oblasti demilitarizované zóny.

„Všechny protiamerické plakáty, které byly obvykle k vidění na Kim Ir-senově náměstí a v obchodech, jsou pryč,“ říká Rowan Beard – manažer společnosti Young Pioneer Tours, která pořádá zájezdy do Severní Koreje. „Za pět let práce v Severní Koreji jsem nikdy předtím neviděl, že by úplně zmizely,“ dodává podle BBC.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

Vzhledem k oteplování vztahů se Spojenými státy severokorejský režim potřebuje postupně obrátit i myšlení vplatního obyvatelstva, do kterého roky vtloukal, že USA představují zlo a nebezpečí. Kromě hospodářského pokroku tak plakáty v ulicích nově informují například také o severokorejských vědeckých úspěších. „Pchjongjang potřebuje atmosféru klidu a zmírnění mezinárodního napětí a právě tyto plakáty mu pomáhají ji vytvořit,“ říká Fjodor Tertitskij z NK News přinášející zprávy ze Severní Koreje.

Z pultů navíc zmizely i suvenýry s protiamerickou rétorikou, které byly u zahraničních turistů velmi populární. Pohlednice, plakáty nebo razítka vyobrazující severokorejské střely směřující na Washington už tak turisté v obchodech nenajdou.

Nové ladění severokorejské propagandy však není patrné jen v obchodech a na ulicích, ale hlavně v televizi a dalších státem řízených médiích. Ty nejen že změnily tón, ale i rychlost pokrývaní klíčových zpráv – zatímco v minulosti se o nich severokorejské obyvatelstvo dozvídalo i s několikadenním zpožděním, například cestu Kim Čong-una do Číny nebo Singapuru mohli lidé sledovat téměř v reálném čase.

Jak pro BBC poukazuje odborník a korespondent pro NK News Peter Ward, pozoruhodné je i to, že jsou Spojené státy v severokorejských médiích vyobrazovány jako „normální země“. „To je fascinující. Obecně řečeno, v neutrálním nebo pozitivním slova smyslu se informuje výhradně o zemích, s nimiž má Pchjongjang přátelské vztahy,“ říká pro BBC.

 

 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1