Rakousko rozšiřuje „zóny beze zbraní“. Pokuty hrozí i za kapesní nůž | info.cz

Články odjinud

Rakousko rozšiřuje „zóny beze zbraní“. Pokuty hrozí i za kapesní nůž

Hornorakouský Linec je dalším městem v Rakousku, v jehož části nebudou smět lidé u sebe nosit žádné zbraně, včetně nožů. Rakouská města tak začala využívat novelu zákona o „zónách beze zbraní“, kterou letos v létě schválil rakouský parlament.

Tato novela umožňuje policii, aby podle svého uvážení vyčlenila v aglomeracích zóny se zvláštním režimem, s nadsázkou připomínající stanné právo. Lidé, kteří se v těchto zónách pohybují, musejí počítat s tím, že mohou být od policistů kdykoliv prohledáni, stejně jako policie může kdykoliv prohledat jejich tašku či interiér auta. A pokud najde zbraň, může její nositel dostat pokutu až 500 EURO (13 000 korun). Vedení linecké policie rozhodlo o tom, že od začátku prosince udělá takzvanou „waffenverbotzone“ z oblasti kolem náměstí Hinsenkampplatz, pověstném vysokou kriminalitou a prodejem drog.

„Člověk, přistižený se zbraní, bude kromě udělení pokuty ze zóny vykázán a nesmí se na ulici v této zóně objevit dalších 30 dnů. Pokud bude zákaz ignorovat, hrozí mu další, pětiseteurová pokuta,“ uvedl a tiskové konferenci hornorakouský policejní ředitel Andreas Pilsl. Opatření začne platit od začátku prosince a to v době od 18.00 do 08.00 hodin. O tom, že se nacházejí v oblasti se zákazem zbraní, budou návštěvníky i místní obyvatele informovat speciální značky.

Otázkou nicméně zůstává, co všechno je možné považovat za zbraň. Podle zákonné novely, platné od léta, nesmí do vyčleněných speciálních zón vstupovat lidé se „se zbraněmi nebo předměty, které jsou nebo mohou být vhodné k používání násilí vůči lidem a majetku.“ Podle policie si lze tuto formulaci vyložit  tak, že kromě střelných zbraní, mačet nebo útočných nožů se zákaz vztahuje třeba i na kapesní nožíky stejně jako na pepřové spreje. Záleží ale na konkrétním posouzení.

Zbraně ve světěZbraně ve světěautor: Info.cz/Small Arms Survey

„Normální občané s kapesním nožíkem v tašce se nemusejí ničeho obávat. Když ho ale bude mít u sebe známý násilník, pak už je to něco jiného,“ řekl ředitel zemské policie v Tyrolsku Othmar Sprenger. V hlavní městě Tyrolska Innsbrucku policisté zřídili zónu beze zbraní ještě před Lincem. Konkrétně se jedná o městskou čtvť „Bogenmeile“, v níž byl minulý týden po bodnutí nožem smrtelně zraněn jedenadvacetiletý mladík. Také v této čtvrti bude od začátku prosince s posvěcením ministerstva vnitra zakázáno nosit jakoukoliv zbraň.

Určitá oblast může být vyhlášena „zónou beze zbraní“ na tři měsíce, pak lze toto patření úředně prodloužit. Zákaz se nevztahuje na osoby, které zbraň nebo určitý, potencionálně nebezpečný předmět, používají v rámci výkonu svého povolání. Ministr vnitra za stranu Svobodných Herbert Kickl oznámil, že ministerstvo společně s vedením jednotlivých spolkových zemí hledá další možné městské čtvrti, připadající v úvahu jako „zóny beze zbraní“. Někteří linečtí radní uvažují v této souvislosti i o oblasti kolem hlavního nádraží. I odtud by tedy mohli být minimálně na měsíc vykázáni lidé, u kterých policie objeví zbraň, včetně nože. Například Vídeň už ale vyhlásila, že i přes zákonnou možnost zatím žádné zóny beze zbraní nevyhlásí, nevidí k tomu zatím důvod.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud