Rakouský Halštat si pochvaluje lavinové nebezpečí. „Konečně klid,“ říkají místní | info.cz

Články odjinud

Rakouský Halštat si pochvaluje lavinové nebezpečí. „Konečně klid,“ říkají místní

I když přívaly sněhu v Rakousku komplikují život mnoha místním obyvatelům i turistům, někteří Rakušané by byli nejraději, kdyby kalamita ještě nějakou dobu pokračovala. Příkladem mohou být obyvatelé Halštatu – města zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Halštat totiž v posledních letech doslova „úpí“ pod náporem stovek autobusů, kteří do malebného horského městečka přivážejí v zimě i v létě každý den zejména asijské turisty. S tím je ale momentálně konec. Kvůli lavinovému nebezpečí zůstává městečko obklopené horami od středy odříznuté od světa. Lidé se do něj dostanou pouze vlakem nebo lodí přes Halštatské jezero. A tento stav mnoha místním vyhovuje.

„Konečně máme alespoň na chvíli klid,“ řekl listu OÖ Nachrichten halštatský fotograf Franz Frühauf. A mezi obyvateli městečka není zdaleka sám. Právě naopak. V Halštatu se najde jen málo lidí, kteří by na lavinové nebezpečí v okolí nadávali. Dokonce i hoteliéři a podnikatelé v cestovním ruchu si „izolaci“ pochvalují. „Naši hosté jsou nadšení,“ říká Simone Scheutzová, ředitelka místního hotelu Heritage Hotel Hallstatt.

Až sněhová kalamita, kvůli které zůstává městečko nepřístupné po silnici, paradoxně přispěla k tomu, že zimní Halštat vypadá skutečně tak jako na pohlednicích. Jindy přeplněné parkoviště pokrývá jiskřivá sněhová pokrývka, autobusy zmizely stejně jako davy turistů, které z nich obvykle vylézají a berou městečko útokem. A přitom v něm kromě poplatku za vjezd někdy ani nic neutratí.

Problém, kteří mají místní s přebujelým turismem nejen v Halštatu, ale také třeba v Benátkách, Barceloně nebo Českém Krumlově, nakonec místo zákazů a nařízení vyřešil padající sníh a s ním související lavinové nebezpečí. Hotely informují telefonicky své přijíždějící hosty, že musejí auto nechat v nedalekém Bad Goisernu a přijet lodí. „A nikdo si nestěžuje, je to atrakce,“ říká Simone Scheutzová. Naposledy zažilo městečko podobnou „izolaci“ před deseti lety. I tehdy se také Halštat opticky vrátil do doby, kdy byl přístupný prakticky jenom po vodě. Silnice k němu byla totiž postavena až v roce 1890.

Kalamita ale na čas neuzavřela jenom Halštast, ale i desítky dalších rakouských městeček a vesnic. A v některých z nich zůstali uzavření před světem i čeští turisté. „Dva dny nemohl nikdo z vesnice odjet ani do ní přijet. Na výjezdu i příjezdu byly závory s výstražnou cedulí, varující před lavinami,“ hlásil už ve čtvrtek INFO.CZ Jiří Čtveráček z tyrolského Sankt Leonhardu u ledovce Pitztal.

Žádnou paniku či rozčilení ale „izolace“ mezi místními ani turisty podle něj nevyvolaly. „Lidé chodili po silnici, kde normálně jezdí auta, sáňkovali, popíjeli, bavili se mezi sebou,“ řekl Čtveráček. Zásoby měly hotely podle něj dostatečné, nikdo nestrádal. „Jen nás trochu vystrašila majitelka penziónu, když nám řekla, že když byl naposledy Sankt Leonhard odříznutý od světa, trvalo to 16 dní,“ uvedl Čtveráček.

V pátek ale specialisté z rakouské lavinové služby dospěli k závěru, že laviny už bezprostředně  nehrozí a příjezdovou cestu do vesnice otevřeli. Stejně tak se rozjely vleky v přilehlých lyžařských střediscích. Podobně úřady snížily stupeň lavinového nebezpečí i na většině dalších míst v Rakousku. Přesto hrozba i nadále trvá a některé silnice a obce zůstávají uzavřené.

„Situace je stále napjatá,“ uvedl Stefan Reinbacher z lavinové služby Horních Rakous. Vše podle něj závisí na vývoji počasí, které má o víkendu a v pondělí přinést s mírným oteplením další sněhové srážky. Ačkoliv přívaly sněhu přidělávají starosti úřadům i záchranářům, někteří Rakušané vzali kalamitu s humorem. Matthias Stürmer z obce Altenberg u Lince umístil na sociální sítě fotografii svého zasněženého domu s tím, že nabízí k prodeji „jemný, nadýchaný sníh z rakouské oblasti Mühlvietel“ s cenou 50 centů (13 korun) za metr čtvereční. Během jednoho dne mu údajně přišlo 5000 nabídek z různých částí zeměkoule. „Všichni by sníh chtěli, ale většina bohužel pouze poštou,“ řekl se INFO.CZ se smíchem třiatřicetiletý Rakušan.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud