Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trojice italských třeťáků přežila pod lavinou dva dny sama. Pod kulečníkem jedli Nutellu

1080p720p480p360p240p

Eduardo, Samuel a Ludovica byli v italských horách spolu s rodiči na prázdninách. Když ani ne desetileté děti ve středu odběhly ze vstupní haly, kde se hosté kvůli zhoršenému počasí, zemětřesením a lavinovému riziku chystali k odjezdu, netušily, že si právě zachránily život. O chvilku později hotel smetla masa sněhu, stromů a kamení. Přežily díky vodě a platu sklenic s Nutellou.

Trojice dětí byla v té době v hotelové herně u kulečníku. Místnost zůstala na rozdíl od mnoha dalších téměř neporušená. Uniknout se z ní ale nedalo.

Jak se ukázalo po úspěšné záchraně, děti prokázaly duchapřítomnost. V temné místnosti se dokázaly zorientovat, přes stěnu mluvily s matkou jednoho z nich a přežily. I díky tomu, že nalezly lahve s vodou a plato sklenic s Nutellou.

Zatímco se skromnými zásobami prožívaly dlouhé hodiny nejistoty, venku naplno běžela záchranná operace. Závod s časem měl přitom opožděný start. Záchranu na místo neštěstí zavolal otec malé dívky, který byl v době pádu laviny mimo hotel. Neštěstí jej zastihlo, když šel k autu, a jakmile to šlo, zavolal přítele, který žil nedaleko. Ten ale při hovoru na nouzovou linku narazil. „V hotelu je vše v pořádku,“ odvětila mu podle agentury ANSA operátorka. Ujistila ho, že místo před chvílí kontrolovali a že v oblasti pokračuje evakuace. Pomoc na místo vyrazila až po hodinách naléhání a telefonátů.

Co se dělo dál je dobře známé – dva dny bezútěšného pátrání a nálezy prvních mrtvých. Záchranáři už dopředu upozorňovali, že tohle nemůže mít dobrý konec. O to větší bylo překvapení všech, když v pátek, dva dny po tragédii, nalezli první přeživší. Matku jednoho z dětí a potomka, kterého měla u sebe. I přes její zoufalé rady se záchranáři k trojici dětí v herně dlouho nemohli dostat. Povedlo se to až po dalších hodinách kopání. Školáci ulepení od Nutelly se dočkali záchrany a jeden se údajně omluvil, že zamazal plátno kulečníkového stolu. Čekal je převoz do nemocnice.

Děti jsou po fyzické stránce v pořádku, i když byly lehce podchlazené. Traumatizující zážitek a hodiny ve tmě pod sněhem jsou ale předně náporem na psychiku. „Nic si nepamatují,“ říká muž, který na místo tragédie zavolal záchranáře. Psychologové jsou přesvědčení, že vyrovnat se s tragédií musejí děti samy a může to vyžadovat dlouhý čas. Eduardo přišel o jednoho z rodičů, Samuel o těch svých neví stále nic – jsou pořád mezi nezvěstnými. Jestli ale případ z italských hor něco potvrzuje, je to, že naděje umírá poslední.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744