Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpova přistěhovalecká politika skončí fiaskem, tvrdí pro INFO.CZ americký imigrační právník

Trumpova přistěhovalecká politika skončí fiaskem, tvrdí pro INFO.CZ americký imigrační právník

„Nemyslím si, že Trumpova imigrační politika něco vyřeší, spíše předpokládám, že skočí dost katastroficky,“ říká prominentní americký právník specializující se na imigrační právo Matúš Varga v rozhovoru pro server INFO.CZ. 

„Pokud chcete řešit, že vám do země chodí ilegálně cizinci, tak se musíte především zaměřit na důvod, proč tomu tak je. A oni do USA nepřicházejí jako ekonomičtí migranti, ale v obavách o svůj život. Proto, že státy, z nichž pocházejí, jsou pod nadvládou gangů a drogových mafií. Bylo by tak vhodnější, kdyby Trump místo stavění zdí na hranicích s Mexikem pomohl vládám okolních států řešit ty původní problémy, které způsobují, že lidé odtamtud utíkají do USA,“ myslí si Varga.

Donald Trump během necelých čtyř měsíců prezidentování nasadil vůči imigraci tvrdý kurs. Vydal několik silně kontroverzních antiimigračních exekutivních příkazů, stále plánuje postavit zeď na hranici s Mexikem, která by hermeticky uzavřela jižní hranici USA a zvažuje i revizi bezvízového styku s evropskými státy a omezení přílivu zahraničních vzdělaných pracovníků.

Nejtvrději však v současné době Trumpova administrativa postupuje proti nelegálním imigrantům, na které se pořádají časté zátahy. „Americký imigrační úřad od nástupu Trumpa k moci deportuje každého, na koho přijde. Americký imigrační úřad ale nyní v prosazování imigračního práva postupuje velmi agresivně, vykonává mnoho kontrol, při nichž lustruje obyvatele celých domovních bloků. Například u nás v Miami nyní kontrolovali jejich agenti celé pláže,“ říká Varga.

Snaha Trumpovy administrativy o omezení imigrace podle generálního ředitele největšího světového hotelového řetězce Marriott International Arne Sorensona již poškodily pověst Spojených států jako přátelské destinace. Světová rada pro cestování a turistiku (WTTC) v březnu upozornila, že registruje prvotní známky „protiamerických nálad" mezi turisty. Předpověděla, že růst amerického turistického průmyslu letos oproti loňskému roku zpomalí o půl procentního bodu na 2,3 procenta.

Celý rozhovor s právníkem již brzy naleznete na serveru INFO.CZ.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744