V první vietnamské válce bojovalo i 1620 Čechoslováků. Jde o naše největší nasazení od druhé světové války, říká Kudrna

Když se řekne válka ve Vietnamu, většina lidí si vybaví konflikt probíhající mezi lety 1955 až 1974. Málokdo už ale ví, že v oblasti tehdejší francouzské Indočíny probíhala ještě jedna válka, ohraničená lety 1946 až 1954. Jak upozorňuje historik a současný ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna, takzvaná první vietnamská válka má význam i v našich končinách, a to díky Čechoslovákům bojujícím zde v řadách francouzské cizinecké legie. „Bylo tam 1620 Čechů a Slováků, což představuje doposud největší vojenské nasazení od druhé světové války. Bohužel to s sebou neslo i největší ztráty, tři sta Čechoslováků v této válce padlo. To je obrovské číslo,“ říká Kudrna v nové epizodě podcastu Historie očima Martina Kováře.

Kudrna popisuje zásadní roli francouzské cizinecké legie v konfliktu i to, jak se do ní vůbec dostal rekordní počet Čechoslováků. „Šlo o muže, kteří utekli po únorovém komunistickém puči na západ. V německých uprchlických táborech operovali agenti cizinecké legie, kteří za pětiletou službu slibovali francouzské občanství a na tehdejší dobu i vysokou finanční odměnu. Jen mezi únorem a srpnem 1948 se do legie přihlásilo 1500 Čechoslováků. Cesta těch, kteří prošli přísnou lékařskou prohlídkou, do Indočíny pak byla velmi rychlá,“ vysvětluje Kudrna.

Mladým mužům se dostalo velmi tvrdého a intenzivního výcviku. „Hodně jich nastoupilo k výsadkářům, což se jim bohužel stalo osudným. Oproti Američanům nepodcenili Francouzi ideologický výcvik. Výhodu měli Čechoslováci v tom, že uměli německy z mládí v protektorátu, protože páteř té legie představovali němečtí veteráni z Wehrmachtu, těch tam bylo 35 tisíc. Co ale rozhodně není pravda, je to, že by v legii měli být i bývalí příslušníci SS, ty by tam Francouzi nikdy nepustili,“ uzavírá Kudrna.

Jaké byly příčiny války ve francouzské Indočíně a jak se konflikt vyvíjel? A jak na svou účast ve válce vzpomínali českoslovenští veteráni? Podívejte se na celou epizodu.

sinfin.digital