O duševním zdraví bychom se měli bavit už ve školce, spoustě věcí by šlo předejít, říká Salomonová

Anna Vamberská

Duševní onemocnění umí znesnadnit život stejně jako jakákoliv jiná nemoc, přesto se ale málo ví, jak se o něj starat, upozorňuje v nové epizodě podcastu Mozkovna spoluzakladatelka neziskové organizace Nevypusť duši Marie Salomonová. „Nevím jak vám, ale mně to jako malé nikdo neřekl, ale jak si čistit zuby jsme se svědomitě učili. Přitom se o tom dá mluvit už ve školce – bavit se o emocích a vychovávat děti tak, aby se samy znaly a aby i věděly, kdy a jak mohou vyhledat pomoc,“ říká Salomonová.

Podle Salomonové je péče o duševní zdraví v lecčem podobná už zmíněnému čištění zubů. „Když si nečistíme zuby, tak nám nejprve začne zapáchat z úst a vadí to našemu okolí, pak se objeví kazy a vadí to i nám a pak nezbude, než vyhledat odbornou pomoc. Duševní nemoc také nejprve často vnímají naši blízcí, pak teprve my a můžeme se dostat do situace, kdy už si sami neporadíme,“ vysvětluje Salomonová. „Hodně záleží i na ochotě nechat si pomoci. Často to není jednoduché se k tomu rozhoupat. Přitom když funguje primární prevence, tak spoustě věcí jde předejít,“ dodává.

Co je to vlastně duše? Co se děje v mozku při duševní nemoci? Jak rozpoznat duševní onemocnění, jak vyhledat pomoc a jak být oporou svým blízkým, kteří duševní nemocí trpí?

sinfin.digital