Před nikým se neohneme. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Anna Šabatová, Vlasta Formánková a Marie Brejchová

Tři výjimečné dámy, které přijaly pozvání do nového dílu podcastu PRÁVNIČKY zanechávají v českém právním světě nesmazatelnou stopu. Anna Šabatová je dlouhodobě hlasem všech utlačovaných či opomíjených. Ať už jako mluvčí Charty 77, veřejná ochránkyně práv nebo předsedkyně Českého helsinského výboru. Vlasta Formánková formovala české právo svými liberálními rozhodnutími v rámci celé justiční soustavy, a to včetně Ústavního soudu. No a Marie Brejchová již dvě dekády neodmyslitelně vede zástupce podnikových právníků v Česku.

Anna Šabatová na úvod podcastu PRÁVNIČKY přiznává, že se necítí jako právnička a nikdy se tak neprezentovala. Přesto se i díky její usilovné práci z pozice ombudsmanky podařilo pomoci řadě lidí, kteří neměli zastání u úřadů.

Zmiňuje, že měla dvakrát v životě pocit, že je na správném místě. „První moment byla práce pro Chartu 77 a pro Polsko-česko-slovenskou solidaritu. V roce 2001 jsem začala pracovat jako zástupce ombudsmana Otakara Motejla a opět jsem získala pocit, že mě práce naplňuje,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY Anna Šabatová. Popisuje také, že právě s Otakarem Motejlem vybírala klíčové členy týmu veřejného ochránce práv. „Pro práci ombudsmana kolem sebe potřebujete kvalitní tým. I při prezentaci závěrů a zpráv jsem používala plurál, aby bylo jasné, že pracuji s celým týmem,“ dodává. Ve své práci pak Anna Šabatová vždy považovala za důležité zachovat si lidskost a pamatovat na to, že jejím klientem je hlavně člověk.

I pro bývalou ústavní soudkyni Vlastu Formánkovou je důležitý lidský přístup, odvaha a pokora. „Soudce řeší problémy jiných. Ten, kdo nemá rád lidi a jejich příběhy, nebude nikdy dobrý soudce. Možná bude dobrý právník, ale soudce ne,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že považuje za klíčové najít odvahu rozhodnout, přijmout odpovědnost a pokorně vyčkat.

Právo je podle Vlasty Formánkové jako tsunami. „Všichni se v něm ztrácíme, na všechno potřebujeme legislativu, nikdo není schopen nebo ochoten rozhodnout. Dříve to bylo více o etice, morálce, náboženství a principech,“ říká s tím, že soudce mnohdy právo limituje v rozletu. „Je proto důležité najít balanc mezi psaným právem, svým přesvědčením a hodnotami,“ dodává Formánková.

Třetí pozvaná právnička, Marie Brejchová, nedávno už poosmé obhájila post prezidentky Unie podnikových právníků, která od 90. let sdružuje firemní právní experty v Česku. V podcastu PRÁVNIČKY vzpomíná na začátky Unie. „Byli jsme parta lidí, kteří chtěli dát této profesi glanc jako jinde v Evropě. Nyní jsme úspěšně žensky vedená právní organizace, jako první ze střední a východní Evropy se Unie stala členem Evropské podnikové asociace,“ říká právnička, která má podle svých kolegů velký drive. Sama je motivuje hlavně svým příkladem. Mladým lidem ve svém týmu dává šanci vyjádřit se a nechá je prosazovat své názory. „V současnosti je problém najít zkušené podnikové právníky. Chybí jim paměť a znalost problematiky, spousta z těch zkušených je už v důchodovém věku,“ dodává Marie Brejchová.

Na co jsou tři pozvané dámy hrdé a jak se dívají na nastupující generaci právníků? Na to odpoví v novém díle podcastu PRÁVNIČKY.

Když hoříme, zapalujeme druhé. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Kateřina Šimáčková, Stanislava Hejnová a Olga Kaizar

Hledá se prezident(ka). V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Lenka Bradáčová a Věra Jourová, nejvlivnější ženy v Česku

Hlavně nepřenášejme stres do týmu. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Michaela Chaloupková, Petra Myšáková a Kateřina Kolářová

sinfin.digital