Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Alkohol piju s neutuchající chutí,“ pochlubil se Zeman novinářům, kteří se ho na to vůbec neptali

„Alkohol piju s neutuchající chutí,“ pochlubil se Zeman novinářům, kteří se ho na to vůbec neptali

Prezident Miloš Zeman se na závěr návštěvy Ústeckého kraje dostal k pití alkoholu. Respektive k informacím, že jeho konzumaci rázně omezil, jak informovaly Lidové noviny. Označil to za nepravdu a přítomné žurnalisty ujistil, že navzdory doporučení lékařů pije stále stejně.

Bizarní výjev na závěr tiskové konference, kterou skončila další z předvolebních cest prezidenta Miloše Zemana po českých krajích, možná mnozí nečekali. Poté, co přítomní novináři vyčerpali své dotazy a brífink spěl ke konci, postěžoval si Zeman polohlasně do mikrofonu „ach bože, bože“ a chopil se slova.

Profily prezidentských kandidátů si můžete prohlédnout zde.

Novinářům vyčinil, že považuje za jejich profesní chybu, že se ho nikdo nezeptal na informace zveřejněné Lidovými novinami. Ty napsaly, že hlava státu rázně omezila pití. „Na úvod si lehce připil cinzanem, pak se držel výhradně nealka,“ prozradil listu jeden z krajských zastupitelů, o kterého svoji informaci opíraly.

Kompletní profil Miloše Zemana naleznete zde.>>>

Zeman sám to ovšem označil za nesmysl. Hrdým tónem přítomnému osazenstvu oznámil: „Není pravda, že bych přestal pít alkoholické nápoje. Piji je dál s neutuchající chutí.“

1080p 720p 360p
Modlím se za Zemana, zničil ho alkohol, další prezidentství je morbidní představa, říká Halík

Zemanův vřelý vztah k alkoholu je obecně známý, stejně jako to, že má cukrovku. Lékaři proto na hlavu státu dlouhodobě naléhají, aby pití omezila. „Vzhledem k diabetu jsme mu jako každému diabetikovi doporučili omezit alkohol. Pan prezident to respektuje,“ řekl dříve Lidovým novinám bývalý ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Zeman si tak zjevně tuto radu expertů příliš k srdci nevzal. O jeho zdravotním stavu se naposledy intenzivně mluvilo po jeho letní dovolené, kdy se na veřejnosti objevil znatelně pohublý a přiznal, že během dvou let ztratil 15 kilo. Za příčinu označil změnu životosprávy a dietu. I tehdy ovšem přiznal, že pití alkoholu výrazněji neomezil.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Začátek nové revoluce? Mnichov se překvapivě stal světovou metropolí Zelených. Nikdo ale neví proč

Německá strana Zelených (Die Grünen) v nedělních zemských volbách v Bavorsku překvapila sama sebe. Zejména její fenomenální úspěch v bavorské metropoli Mnichově nedává ani čtyři dny po uzavření volebních uren spát mnoha německým politologům ani komentátorům. A Zelení tvrdí, že to může být začátek nové „zelené revoluce“ v Evropě.

To, co totiž němečtí „Grüne“ v Mnichově předvedli, nemá v historii města obdobu. Zatímco před pěti lety získali Zelení v zemských volbách v bavorské metropoli „jen“ 14,7 % hlasů a zdálky dýchali na záda vítězné SPD (40,4 %) a druhé CSU (36,7%), letos s přehledem zvítězili. Svůj hlas jim dal takřka každý třetí volič, který se v Mnichově dostavil k volbám. A Zelení se ziskem 30,3 % hlasů přepsali stranické dějiny. V žádném jiném velkém městě v Německu, ale zřejmě ani v Evropě a na celém světě dnes nemá strana Zelených tak velkou voličskou podporu jako právě v Mnichově.

Link

„Myslím, že jsme se trefili do životních pocitů mnoha obyvatel Mnichova. Nechceme ekonomický růst jen kvůli růstu,“ řekl Ludwig Hartmann, lídr kandidátky Zelených ve volebním obvodu „Mnichov-střed“. Právě tady Zelení dostali nejvíce hlasů v celém Bavorsku, absolutní většina jim unikla jen o několik procent. Zvítězili ale i v dalších čtyřech z celkem devíti mnichovských obvodů.

V obvodě „Mnichov-střed“ žije nadprůměrně vysoký podíl mladých lidí, kteří většinou dobře vydělávají, jsou otevření světu, proevropští, mají slušnou životní úroveň. „Přesto ale nejsou s životem v centru úplně spokojeni. Vadí jim ucpané cyklostezky, plány developerů, kteří zastavují zeleň, fronty v metru i znečištěný vzduch. Chtějí mít v okolí místo klasických supermarketů více obchodů s jídlem, o němž vědí, odkud pochází. A jsou za to ochotni zaplatit,“ napsaly noviny Süddeutsche Zeitung.

Zelení ale především ve volbách razili myšlenku, že obyvatelé měst už musí přestat věřit nesmyslným tezím o nekonečném růstu a zároveň spokojeném životu. V rostoucím městě, kde se soutěží o každý metr, už nemůže být podle nich více bytů, více mrakodrapů, obchodních zón a parkovišť a zároveň i více zelených ploch, cyklostezek a odpočinkových oblastí. Někdo musí ztratit. Motoristé musejí opustit jízdní pruhy pro cyklisty a veřejnou dopravu. Kde zůstala zeleň, už se nesmí stavět. A s tímto poselstvím se ztotožnilo přes 30 procent Mnichovanů.

Link

Jenže i nezávislí pozorovatelé jsou přesvědčeni o tom, že za úspěchem Zelených nestojí zdaleka jenom jejich zelená politika. „V posledních letech se do Mnichova přistěhovalo mnoho mladých lidí z různých zemí. Mají dobrou práci, nejsou tak konzervativní jako starší generace, a nechtějí mít s těmi tradičními lidovými stranami nic společného,“ řekla INFO.cz česká spisovatelka Eva Lexová, která už dlouho žije v Bavorsku.

I některé oficiální průzkum potvrzují, že voliči Zelených v Mnichově se liší od zbytku populace i způsobem života. Zatímco v celém Bavorsku žije 42 % lidí v takzvaných „singles“ domácnostech, tedy samo, v centru Mnichova je tento podíl více než šedesátiprocentní. Průměrný věk „Bavoráka“ přesahuje 42 let, Mnichované jsou o tři roky mladší. Jen 29 % obyvatel mnichovského vnitřního města vlastní automobil, zatímco v Bavorsku je to takřka polovina lidí.

Mezi lidmi, žijícími v centru Mnichova, je naprosto minimální podíl voličů nacionalistické  Alternativy pro Německo (AfD), prosazující tvrdší postup vůči migrantům. Pokud by se rozhodovalo o složení německého spolkového parlamentu jen v Mnichově, AFD by se  do „bundestagu“ vůbec nedostala. Voliči Zelených v Mnichově jsou k  migraci mnohem tolerantnější než Bavoráci ve venkovských oblastech, podobného je to například s uznáváním práv homosexuálů nebo netradičních forem rodiny.

Link

Podle některých německých politologů ale poslední zemské volby v Bavorsku především potvrdily rozšiřující se propast mezi voliči ve velkých aglomeracích a venkovských oblastech. Mnichovský politolog Wolfgang Merkel nazývá obě tyto skupiny kosmopolitní a komunitární. Komunitáři žijí v převážně homogenních komunitách, nejsou náchylní ke změnám, trvají na jasných hranicích a pravidlech a věří, že musí bránit svou identitu před masovým přistěhovalectvím a globalizací.

Kosmopolitané jsou na druhou stranu vítězi globalizace. Mluví více jazyky, mají kontakty přes národní hranice a jsou zastánci toho, aby se národní státy více otevřely vnějšímu světu. „A Mnichov, jedna milionová vesnice, se vlastně stal takovou světovou metropolí kosmopolitánů. A z nich se zrodili právě Zelení,“ napsaly Südedeutsche Zeitung. Podle komentátora se voličské preference mohou pohnout „mnichovským směrem“ i v dalších městech, což jen přispěje k hlubším konfliktům mezi městskými a venkovskými voliči.

Na druhou stranu si ani samotní Zelení nedokáží uspokojivě vysvětlit, proč právě v Mnichově se voličská podpora jejich straně nejen zvýšila, ale doslova explodovala směrem nahoru. „Věděli, že tady mají velký potenciál, ovšem takový výsledek nikdo nečekal. Někde v celkové politické konstelaci se prostě najednou spustil nějaký přepínač,“ uvedly SDZ.

Link

-1