Na Zemana zaútočila elitní členka FEMEN. Organizace tvrdí, že český prezident je opilá prostitutka

urm

12. 01. 2018 • 16:58

Na prezidenta Miloše Zemana ve volební místnosti zaútočila jedna z klíčových členek ukrajinské aktivistické organizace FEMEN Angelina Diash. Organizace se k činu přihlásila s tím, že Zeman je „jasným reprezentantem kremelského bordelu s prostitutkami, jakými jsou Donald Trump, Gerhard Schröder, Pedro Agramunt, Sarah Wagenknehtová, Silvio Berlusconi, Igor Dodon a Marie Le Penová.“

FEMEN na svých stránkách upozorňuje, že hlas pro „neustále opilého“ českého prezidenta ve volbách je i hlasem pro „kremelského pasáka“ Vladimira Putina.

Angelina Diash se naposledy postarala o vzrušení při schůzce běloruského diktátora Alexandra Lukašenka a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, kdy nikoho nenapadla, ale vtrhla na jednání. Policie jí tehdy zadržela obvinila z trestných činů, za které jí hrozí dva až pět let vězení.

3883684:article:true:true:true

Co je hnutí Femen?

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008, proslulo akcemi polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také na západě Evropy. Jedna ze zakladatelek Femenu Jana Ždanovová ovšem loni v lednu uvedla, že hnutí již vlastně neexistuje. „Tým, který jsme dřív měli, už neexistuje," řekla ukrajinskému serveru Apostrof s tím, že hnutí se už v roce 2015 fakticky rozpadlo a od té doby jsou akce jen vlastními iniciativami demonstrantek, i když se konají pod značkou Femen. Další zakladatelka Anna Hucolová však popřela, že by se hnutí rozpadlo.

Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem „úplného vítězství nad patriarchátem", ale nepovažuje se za feministické. Aktivistky protestovaly hlavně za svobodu slova, za nezávislost Ukrajiny a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Od počátku používalo formu protestu, kdy se na veřejných místech náhle zjevovaly do pasu vysvlečené aktivistky s hesly namalovanými na prsou. Tyto akce podnikly například u hlavní moskevské katedrály, sídla Gazpromu v Moskvě či v jedné volební místnosti během ruských prezidentských voleb.

Sextremistky

Hnutí Femen, jež své členky označuje za „sextremistky", původně působilo na Ukrajině, v zahraničí se začalo angažovat v roce 2011. V roce 2013 přeneslo své sídlo z Kyjeva do Francie, o dva roky později ale podle Ždanovové "vše začalo praskat ve švech a rozpadlo se". „V současnosti Femen už není organizace, ale styl protestu. Prostě si přivlastňují styl protestu, který jsme vytvářely během existence naší organizace," usoudila loni o svých nástupkyních, s nimiž se rozešla.

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

 

 

SDÍLET