Pirátský poslanec Mikuláš Peksa: Chceme být konstruktivní opozice

Vojtěch Kristen

21. 10. 2017 • 23:21

„Chceme být konstruktivní opozicí,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Peksa, nový poslanec a lídr Pirátů v Ústeckém kraji. Benjamínek Poslanecké sněmovny nastiňuje program „rebelské strany“ pro další dny.

Jak hodnotíte výsledek voleb?

Pro mě je úžasný pocit, že jsme dostali podporu, jakou jsme dostali. Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří nám to tam hodili.

A jak výsledky vnímáte obecně?

Pokud jde o vývoj, že posílila SPD a ANO, myslím, že se tu projevují všeobecné tendence, které jsou zřejmé v řadě zemí střední Evropy, ať už v Polsku nebo v Maďarsku. Bohužel do toho najíždí i Česká republika a já bych byl nerad, kdyby se to svezlo tou samou cestou, jako se svezli oni.

Jaké budou vaše první kroky jako poslance?

Naše úplně první kroky jsou nyní sejít se jako poslanecký klub – všichni Piráti, kteří byli zvolení. Musíme si vyříkat, co budeme nyní dělat, společně naše další kroky naplánovat.

Co říkáte na výtky, že vaše strana neměla ucelený volební program?

Myslím, že my nosných témat máme opravdu hodně. A o to víc mě mrzí, že například Karel Schwarzenberg i po volbách stále opakuje, že žádná nemáme.

Jaké je vaše primární nosné téma?

My bojujeme za transparenci, za možnost občanů kontrolovat stát. A jak se ukazuje, tato témata jsou to nejdůležitější, co nyní můžeme řešit. Myslím, že Piráti jsou ti nejpovolanější, kdo by to řešit měl.

3735326:article:true:true:true

Jak vidíte povolební nastavení. Půjdete do vlády s Andrejem Babišem?

Myslím, že naše povolební strategie poměrně jasně vylučuje, že do toho s nimi půjdeme. Jednak jsme říkali, že nepůjdeme do vlády, kde by mělo ANO převahu, druhak jsme říkali, že nebudeme podporovat vládu s osobami, které mají korupční minulost, nebo jsou nekompetentní.

Mám to chápat tak, že skončíte v opozici?

Obávám se, že to tak hodně pravděpodobně dopadne.

Co tam chcete dělat?

Rozhodně hodláme být konstruktivní opozice, nechceme dělat to válcování, respektive to netolerování, které tady bylo zvykem. Chceme spolupracovat konstruktivně, protože byť se třeba na všem neshodneme, tak jsme stále občané té samé země a není důvod, proč bychom neměli spolupracovat.

Jedním z hlavních vašich motivů je legalizace marihuany. Myslíte, že je to lepší přístup než represe?

My sledujeme vývoj ve světě a je vidět, že k liberálnější drogové politice se uchyluje stále víc a víc států. Colorado, Nizozemsko, státy Jižní Ameriky. Je to cesta, kterou bychom se měli dát. Snaha problém potlačovat a zakopávat pod stůl akorát situace zhoršuje a zhoršuje.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET