„Sobotka a Babiš jsou chaoti.“ Zeman v televizi nešetřil kritikou, premiér je prý nezodpovědný

lup

Klíč k vyřešení vládní krize dál drží v rukou prezident Miloš Zeman. Po jeho návratu z Číny se očekává, že vyhoví návrhu na odvolání Andreje Babiše. Ve svém pravidelném vystoupení na TV Barrandov Zeman kritizoval premiéra Bohuslava Sobotku i vicepremiéra Andreje Babiše za změny jejich postojů. Použil v té souvislosti slovo „chaoti“ a dodal, že Sobotkovi hodlá vytknout nezodpovědný postup.

Zeman televizní vystoupení využil k další kritice premiéra Sobotky, se kterým má od jejich střetu na Hradě nebývalé vyostřené vztahy. Znovu mu vytknul, že se choval chaoticky, když šel na Hrad s demisí, kterou ale později stáhnul a místo které navrhl odvolání Andreje Babiše.

ČSSD chce vlastního prezidentského kandidáta. „Já to nebudu,“ tvrdí Zaorálek

Sobotka svůj krok v uplynulých týdnech zdůvodňoval obavou, že prezident s demisí bude zacházet, jako by se jednalo jen o rezignací samotného šéfa vlády, a Andreje Babiše v kabinetu ponechá.

Babišovi Zeman vyčinil, že ustoupil z původních prohlášení, jako byla ta ve sněmovně, kde vykřikoval „můžete mě i zabít, ale nebudu rezignovat“. Později se totiž šéf ANO snažil zaujmout smířlivější postoj, začal připouštět, že bude odvolán, a dokonce rychle přišel s návrhem dalšího náhradníka, když mu prvního nominanta premiér odmítnul.

3438123:article:true:true:true

Babiš se ale od Zemana dočkal i podpory. „Musíme objektivně uznat, že se Andreji Babišovi podařilo rozpočet stabilizovat, po mnoha letech dosáhnout přebytku,“ řekla hlava státu. Zeman varoval, aby se ekonomika nenarušila nekvalitně připraveným rozpočtem, což by podle něj mohl být důsledek výměny ministra financí.

Konstruktivní Babiš a mlčící Sobotka. Komentář Vratislava Dostála

„Odešlu premiérovi dopis, kde ho požádám, aby urychleně předložil svůj návrh na nového ministra či ministryni a vytknu mu, že problémy s touto nominací jsou naprosto nezodpovědné z hlediska České republiky a přípravy státního rozpočtu,“ odpověděl Zeman na jednu z nekonfrontačních otázek majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa.

Zeman dodal, že podle něj Sobotka už podruhé porušil koaliční smlouvu, a zopakoval, že se sám chystá obrátit na Ústavní soud s žádostí o výklad příslušných částí Ústavy.

Zeman před časem slíbil, že se k návrhu na odvolání Babiše z kabinetu postaví po návratu z Číny. Nepůjde ale zřejmě o rychlý proces, protože příští týden chce s vicepremiérem ještě jednat. Politici mezitím Zemana vyzývají, aby konal rychle a bez dalších odkladů. Na Babišovo místo chce Sobotka navrhnout poslance Ivana Pilného, kterého mu šéf ANO představil jako přijatelného kandidáta.

 

SDÍLET
sinfin.digital