V ČSSD to po těžké porážce vře. Tlak na vedoucí triumvirát sílí, o slovo se hlásí kritici

Markéta Žižková

Sedmiprocentní výsledek, který představuje propad o více jak padesát procent oproti minulým volbám, bude mít dopad i na vedení sociální demokracie. Velká část otázek už během sobotního odpoledne, kdy se počet hlasů začínal rýsovat, směřovala právě na rezignaci špiček ČSSD. Ty večer prohlásily, že výsledek je prohrou, k žádným bezprostředním složením funkcí ale nedošlo. O dalším vývoji má rozhodnout předčasný sjezd, na němž se sociální demokraté sejdou v dubnu. Uvnitř strany sílí hlasy po jeho uspíšení. Tristní volební výsledek může stát pozici místopředsedu a do včerejšího dne volebního lídra Lubomíra Zaorálka, dočasného „šéfa“ partaje Milana Chovance i další členy politického grémia. Bude se také s největší pravděpodobností hrát o to, jakým směrem se bude sociální demokracie dále ubírat.

Faktem je, že funkce, které by mohl triumvirát Chovanec – Zaorálek – Sobotka skládat, jsou omezené. Post volebního lídra prakticky přestal včerejším dnem existovat, Sobotkovy premiérské dny budou s novou vládou také u konce a Chovanec vede stranu dočasně. Mohli by ale přijít o své funkce v politickém grémiu strany a z vedení úplně odejít. V sobotu špičky ČSSD trvaly na tom, že je potřebu stranu v poklidu dovést k mimořádnému sjezdu na jaře příštího roku. „V tuto chvíli nechceme dělat žádné turbulence. Chceme si sednout, poradit se a s klidnou hlavou dovést sociální demokracii do klidných vod a především tu značku zachovat,“ uvedl místopředseda Jan Birke v sobotu v rozhovoru pro INFO.CZ. „My nejsme papaláši, kteří by seděli na svých židlích, tvářili si, že venku sněží a my sedíme u zahřátých kamen,“ dodal.

Reportáž INFO.CZ: ČSSD zažila historický propad, nálada ve straně je na bodu mrazu

Mimořádný sjezd 7. dubna může rozhodnout o tom, kam bude strana v dalších letech směřovat. Sociální demokraté, kteří včera sledovali výsledky voleb v Lidovém domě, se shodovali na tom, že partaji škodí současná nejasná situace, o které voliče se ČSSD vlastně uchází. V jednu chvíli Bohuslav Sobotka vyhlásil příklon k městským liberálním voličům, v druhou ale sám z vedení strany odstoupil. Nahradil ho Milan Chovanec, který naopak prosazuje tvrdou linii vůči migrantům a neváhá se fotit s puškou v ruce.

Poslední sjezd strany v březnu proběhl v klidné atmosféře hraničící s nudou. Sobotka potvrdil své místo ve vedení soc.dem. a v rámci předsednictva se obklopil svými blízkými. Kritici se stáhli v posledních měsících do pozadí. Špatný volební výsledek jim ale nahrává. „Pravdou je, že když strana nemluví jedním hlasem, tak se mnohokrát stává, že některé proudy mluví více nahlas. Chtěl bych jim vzkázat, že teď nemluví za sebe, ale za tuto značku, která jim platí leckdy hypotéky,“ vzkázal včera Birke kritikům. K ničemu takovému ale zřejmě nedojde.

3734620:article:true:true:true

V Lidovém domě včera sledoval výsledky i severočeský poslanec Jaroslav Foldyna. Podporovatel prezidenta Miloše Zemana a zastánce tvrdé linie v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že část voličů přetáhla soc.dem. i SPD. Na přímý dotaz, zda on sám chce kandidovat do vedení strany, odpověděl, že o tom není v tuto chvíli vůbec rozhodnutý. V čele strany by rád viděl Milana Chovance.

Průzkum: Skoro polovina lidí není spokojená s výsledkem voleb. Nejvíce naštvaní jsou voliči TOP 09

Své síly chce zapojit i jihočeský kritik a bývalý hejtman Jiří Zimola. „Při našem posledním rozhovoru jsem prohlásil, že nemíním být rebel bez příčiny a bez odpovědnosti a že jsem připraven ČSSD pomoct, budou-li si to členové přát. V jaké funkci nebo pozici, není důležité. Není mou ambicí stát se předsedou nebo místopředsedou strany, mou jedinou ambicí je pomoci ČSSD vyhrabat se z politického suterénu tam, kam patří, na vrchol,“ odpověděl INFO.CZ v neděli.

Během dne pak v ČSSD sílily další hlasy, které volají po rychlé změně vedení. Milan Chovanec je zatím odbíjí tím, že si není jist, zda by na požadavek straníků bylo možné konání sjezdu uspíšit. Nestihly by se uskutečnit všechny okresní a krajské konference. Ani to ale neznamená, že podobné výzvy v blízkých dnech utichnou.

Na to, že se strana může vydat spíše Chovancovým směrem, ukazuje i velmi oslabená pozice Lubomíra Zaorálka. Ten během posledních měsíců sám několikrát zopakoval, že případný špatný volební výsledek půjde na jeho zodpovědnost. A nasvědčilo tomu i jeho sobotní chování. Milan Chovanec naopak v poslední době nebyl v rámci kampaně příliš vidět. On sám to vysvětluje rozdělením rolí uvnitř jejich pomyslného triumvirátu. Může být ale nyní zároveň ve výhodnější pozici, ne tolik spojovaný s neúspěchem. Do vedení strany se ale může postavit i někdo z výše jmenovaných kritiků, nebo úplně nová tvář.

Zeman sehraje s Babišem svoji partii. Jmenuje ho premiérem, Sobotku podrobil brutální kritice

Pomyslný políček dnes straně uštědřil i prezident Miloš Zeman, který v rozhovoru pro Blesk.cz několikrát ostře odsoudil údajně nevýrazné vedení strany Bohuslavem Sobotkou. Změna v čele soc.dem. podle něj přišla pozdě. Vyzdvihl naopak charakter lídrů Andreje Babiše, Tomio Okamury nebo Ivana Bartoše. Tím dál nahrál těm sociálním demokratům, kteří začali volat po osobnosti s charismatem a mírně demagogickými schopnosti. To opět svědčí spíše o odklonu od moderního proudu levice.

Pro ČSSD je nyní klíčovou otázkou, zda bude ve vládě. V sobotu večer se už jako jedna z prvních stran sešla s Andrejem Babišem, jehož i Zeman označil za nového premiéra. Prezident by si přál, aby soc.dem. součástí vlády byla. Pokračování dosavadní koalice ANO – ČSSD – lidovci se jeví jako jedno z možných řešení. Dohromady by poskládala 103 poslanců.

Zevnitř strany ovšem sílí hlasy, že by šlo o poslední hřebíček do rakve ČSSD. Strana by se naopak měla stáhnout do opozice. „Jediné možné zásadové rozhodnutí ČSSD po výprasku ve volbách je odchod do opozice. Vláda s ANO je cestou do nicoty,“ uvedl v neděli na svém Twitteru senátor Jiří Dienstbier. Opozici nevylučuje ani Chovanec.

SDÍLET
sinfin.digital