Vznik koalice bude extrémně obtížný, varuje Pehe. Očekává menšinovou vládu ANO

Vratislav Dostál

23. 10. 2017 • 11:00

Politolog Jiří Pehe je přesvědčený, že nejpravděpodobnějším povolebním scénářem je pokus o vytvoření menšinové vlády hnutí ANO, kterou by při hlasování o důvěře podpořily SPD a KSČM. Podle něj to ovšem neznamená, že by tyto subjekty byly schopné spolupracovat i potom. „Andrej Babiš by si musel hledat ad hoc podporu pro jednotlivé zákony.“ Jako druhou možnost vidí koalici některých stran s hnutím ANO za předpokladu, že se Babiš vzdá postu premiéra. Podle něj se ale nedá vyloučit ani možnost, že předseda hnutí ANO využije svůj vliv a peníze, aby si potřebnou podporu zajistil i jinak.

Jaké je vaše základní hodnocení voleb?

Navzdory tomu, že hnutí ANO Andreje Babiše jasně vyhrálo, volby de facto vyprodukovaly pat. Babiš nemůže zformovat většinovou koalici jen s jednou z nesystémových stran (SPD nebo KSČM), k většině by potřeboval obě, což není pravděpodobné už proto, že by ho to silně poškodilo. S těmito stranami také nemá ústavní většinu, takže může asi zapomenout na případné ústavní změny, o kterých snil ve své knize. Zformování vládní koalice bude extrémně obtížné, pokud Babiš bude trvat na tom, že musí být osobně premiérem, protože všechny demokratické strany koalici s ním v postu premiéra odmítají.

Ve sněmovně bude vůbec poprvé jedna takto dominantní strana. A zároveň jich bude vůbec poprvé celkem devět. Co to bude znamenat pro budoucnost české politiky? 

Roztříštěná je nejen demokratická část parlamentního spektra, ale i nesystémová část spektra. Andrej Babiš samozřejmě může využít roztříštěnosti opozice k tomu, aby hnal jednotlivé strany proti sobě, takže pokud by se mu podařilo nějak sehnat podporu pro menšinovou vládu ANO, má slušné šance, že by některé věci prosadil na základě ad hoc koalic.

Kde spatřujete příčiny propadu levice? ČSSD dostala nejmíň hlasů od voleb v roce 1992. Ani komunisté nedopadli dobře… 

Demokratická i (post)komunistická levice jsou u nás v hluboké krizi a možná míří do politické nicoty. Obě levicové strany spoléhaly příliš dlouho na starší postkomunistické voliče, kteří se ovšem v okamžiku, kdy se vynořila perspektiva vlády silné ruky, vrátili k mentálním stereotypům ještě z dob komunismu. Babiš také těmto stranám vykradl částečně jejich socio-ekonomickou agendu.

"Zformování vládní koalice bude extrémně obtížné."

Sliby kompetentnosti a ochrany před hrozbami těmto voličů konvenují. Zejména v případě ČSSD se ukazuje, že asi už definitivně promeškala šanci se modernizovat. Mladí lidé ji nepodporují téměř vůbec a nemá, čím by je oslovila. Ve straně navíc kromě Idealistů nejsou žádné skupiny, které by snad dokázaly tuto zkostnatělou strukturu reformovat.

Už jen zákony demografie tak zřejmě brzy vyprovodí obě formace na smetiště dějin, pokud Babiš brzy nepadne, a bývalí voliči ČSSD a KSČM se nevrátí zpět, a nedají tak těmto stranám více času se nad sebou zamyslet.

3736535:article:true:true:true

Uspěly protestní formace, strany, které aspoň zčásti odmítají polistopadové ústavně-politické uspořádání, tedy ANO, SPD a KSČM, obdrželi většinu. Co to podle vás znamená? 

Znamená to, že revolta české veřejnosti proti tradičním stranám, která srazila dolů v roce 2013 ODS a TOP 09, nyní zasáhla i ČSSD a KSČM. Tradiční české strany budou muset hledat způsob, jak oslovit zejména mladé voliče. Zdá se mi totiž, že úspěch ANO, Pirátů a SPD souvisí s větší účastí mladých lidí ve volbách, které mobilizovali i mnozí známí youtubeři.

Určitou lekci ale asi potřebuje česká veřejnost. Ta stále znovu sklouzává k tomu, co kdysi popsal Václav Bělohradský tak, že Češi nedokážou formovat skutečnou politickou opozici, ale formují raději opozici proti politice jako takové. To se ovšem nakonec ukáže zase jako omyl. Jakkoliv nástup nesystémových stran souvisí i s globalizací a novými komunikačními technologiemi, je prostě třeba se také naučit dělat a respektovat politiku jako složitý strukturovaný proces, což Češi moc neumějí.

Strany ve středu a napravo stranické soustavy jsou u nás dlouhodobě roztříštěné. Kromě ODS je tu KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, všechny tři oslovují podobné typy voličů. Jak jejich výsledek hodnotíte a nenazrál podle vás čas k nějakému pokusu o jejich integraci?  

Myslím si, že výsledky voleb ukazují, že tyto tři subjekty by měly tvořit jeden. Mají velmi podobné programy, jsou všechny napravo od středu, všechny jsou proevropské, chtějí euro. Těžko říct co jiného než osobní rivality je nutí, aby kandidovaly odděleně a ztrácely tak voliče.

3736616:article:true:true:true

Bez hnutí ANO nevznikne nová vláda. Jaké očekáváte scénáře?

Jako nejpravděpodobnější vidím pokus o vytvoření menšinové vlády ANO, kterou by při hlasování o důvěře podpořily asi SPD a KSČM, což ovšem neznamená, že by tyto subjekty byly schopné spolupracovat i potom. Babiš by si musel hledat ad hoc podporu pro jednotlivé zákony.

Jako druhou možnost vidím koalici některých stran s ANO za předpokladu, že se Babiš vzdá postu premiéra. Nedá se vyloučit ani možnost, že Babiš využije svůj vliv a peníze, aby si potřebnou podporu zajistil i jinak. Nejblíže k nějakému vnitrostranickému puči v tomto směru je v ODS, kde by křídlo Václava Klause ml. s Babišem asi rádo spolupracovalo bez větších podmínek.

Jak byste s ohledem na stabilitu české politiky popsal výhody a nevýhody koaliční - variant je několik - a jednobarevné menšinové vlády, kterou může Babiš preferovat?

Nevýhodou koaliční vlády ve světle výsledků voleb by bylo zejména to, že jakákoliv strana, která by s Babišem šla, si podepisuje rozsudek smrti. Babiš operuje v koalici tak, že všechny úspěchy jdou za ním, za neúspěchy mohou koaliční partneři. Koalice by také umožnila Babišovi jistou míru alibismu.

V jednobarevné vládě by se neměl na koho vymlouvat, a při prvních neúspěších by mu začaly klesat preference, jakkoliv by se jistě snažil vinu svalit na nekooperativní opozici. Jednobarevná vláda by měla také tu výhodu, že opozice, ač roztříštěná, by mohla Babiše držet v šachu.

3735952:article:true:true:true

Jak podle vás povolební situaci ovlivní Miloš Zeman a fakt, že se blíží termín přímé volby prezidenta?

Zeman by jistě rád rozehrál velké divadlo, ale musí být opatrný, Když po volbách v roce 2013 začal hrát politické šachy a nejprve se pokusil svrhnout Bohuslava Sobotku z čela ČSSD a pak váhal s jeho jmenováním do postu premiéra, klesly mu preference. Lidem se nelíbilo, že ohýbá ústavu. Pokud by ji začal ohýbat kvůli Babišovi, může se mu stát totéž, a jelikož už teď je v druhém kole prezidentské volby zranitelný, mohl by na to doplatit.

SDÍLET