„Šaman“ Šojgu odchází: Odejde s ním i Putinova síla pramenící z davů tamních rekrutů?

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Avizovaná výměna dosavadního ruského ministra obrany Sergeje Šojgua za Andreje Bělousova může podle některých odborníků ovlivnit i vztah sibiřských národů k válce na Ukrajině. Šojgu jako rodilý Sibiřan měl totiž značný vliv na ochotu příslušníků sibiřských národů jít do války. Navíc se jeho prostřednictvím ruský prezident Putin seznamoval s taji sibiřského šamanství a hledal zde i „prameny energie“ pro budoucnost Ruska. Otázkou nyní zůstává, zda a jak bude po výměně ministrů tohle „okultní spojenectví“ mezi Moskvou a Sibiří pokračovat.

Tak jako nacisté včetně Adolfa Hitlera hledali původ „Árijců“ až v dalekém Tibetu, má i politika ruského vůdce Vladimira Putina určitý „okultní rozměr“.

Putinovou oblíbenou zemí je sibiřská Tuva, republika Ruské federace na hranicích s Mongolskem. Právě v Tuvě tráví ruský prezident každou volnou chvilku, z Tuvy pocházejí i všechny propagandistické fotografie, zobrazující polonahého Putina na koni, na horách nebo na březích sibiřských řek.

Putinovým průvodcem v sibiřské divočině byl dosud ministr Šojgu, který z této republiky s pouhými třemi sty tisíci obyvateli pochází a je zde považován ta jakéhosi „poloboha“. Podle některých místních pověstí je tento potomek bývalého komunistického aparátčíka dokonce reinkarnací Sübetaie, jednoho z nejznámějších vojevůdců Mongolské říše.

Kamarádi na rybách v Tuvě, začátek srpna 2017

Šojgu má v Tuvě sochy a nástěnné obrazy v nadživotní velikosti, sám je navíc v zemi respektovaným umělcem, který vystavuje své vlastní malby a dřevěné skulptury.

Důležité ale je, že Tuva, z níž pochází odcházející ruský ministr obrany, se těší pověsti jakési „země šamanů“, centra sibiřského šamanismu. Nejde o žádný ruský výmysl, do Tuvy se od nepaměti sjíždějí ze zahraničí etnografové a další odborníci, zkoumající praktiky a zvyky místních šamanů, které nedokázal vytlačit ani komunismus. 

Lidé sem za šamany jezdí z celého světa – kvůli léčitelství, předpovídání budoucnosti, okultním rituálům. A ovlivněn sibiřským šamanstvím má být na základě doporučení Šojgua údajně i ruský prezident Vladimir Putin.

Ten podle některých zdrojů navíc věří, že Tuva a celá sibiřská Altaj jsou kolébkou Slovanů i Turků, tajemným místem „zrodu a moci“, v němž se střetávají všechna světová náboženství. A tomu údajně napovídá i síla zdejších šamanů a energie přírody, kterou se Putin snaží inspirovat ve svých imperiálních záměrech i válce na Ukrajině. Proto Tuvu tak často navštěvuje.

Cesta do hlubin Putinovy víry. Ruského vládce obklopuje zvláštní směs myšlenek, která z něj dělá „neřízenou střelu“

V této souvislosti zůstává otázkou, proč se Putin nakonec rozhodl navrhnout výměnu v čele ministerstva obrany a „sibiřského šamana“ Sergeje Šojgua nahradit pragmatickým ekonomem a etnickým Rusem Andrejem Bělousovem.

Kromě toho, že to svádí ke spekulacím o klesajícím vlivu sibiřského šamanismu a okultismu v moskevských politických kruzích ve prospěch mnohem pragmatičtější politiky, má totiž tato výměna ještě jeden rozměr.

Dokonce i některé ruské servery přiznávají, že jestli někdo počtem padlých na obyvatele ve válce na Ukrajině nese z ruských regionů největší zátěž, pak jsou to právě chudé sibiřské republiky. A z nich zejména „Šojguova“ Tuva, která má při rozloze dvakrát větší než Česko pouhých 300 tisíc obyvatel.

Na ukrajinském bojišti zahynulo podle oficiálních údajů za rok a půl bojů na Ukrajině (k říjnu 2023) celkem 396 odvedených Tuvanů – tedy dvojnásobek než jich přišlo o život za 2. světové války. Ovšem tento údaj je zřejmě značně podhodnocený, navíc válka pokračuje a počet mrtvých nadále stoupá.

Podobně vysoké ztráty na Ukrajině v poměru k počtu obyvatel hlásí i další sibiřské oblasti jako Burjatsko či Altajská republika. Právě z těchto chudých republik nabírá ruská armáda tisíce rekrutů do bojů s vysokým rizikem zranění a smrti.

Je tak otázkou, zda nábor bude stejně úspěšně pokračovat i v době, kdy Sibiřana Sergeje Šojgua, obyvateli Tuvy uctívaného jako „poloboha“, vystřídá na postu ministra obrany pragmatický (a v Moskvě narozený) Andrej Bělousov. 

Ten totiž se šamanskými rituály a sibiřským okultismem nemá na rozdíl od Šojgua vůbec nic společného. A o popularitě, které se na Sibiři dosud těšil jeho předchůdce, si může nechat jen zdát.

Okultista Putin. Co vládce Ruska hledá v tajemné zemi sibiřských šamanů?

Kopanec od Putina: Z ministerstva obrany míří Šojgu do čela bezpečnostní rady státu

Boj o duši ruských devadesátek: Nový dokument odhaluje skryté kulisy Putinovy cesty k absolutní moci

sinfin.digital