KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Byla to tiskovka, jakou svět neviděl. Konala se 28. listopadu k výročí jmenování Petra Fialy premiérem, avšak hodnotila programové prohlášení, které je až z 6. ledna. Skoro jako by předseda vlády chtěl dát za pravdu drbům, že se ho chtějí nejbližší kolegové zbavit, takže radši slaví, dokud ještě může. Především se však obsah sdělení míjel s tím, co lidé řeší, čeho se bojí, nebo si naopak přejí.
Po pravdě řečeno, kdo tiskovou konferenci nesledoval (což bude nejspíš většina lidí), o nic nepřišel. Jde ale o dobrou příležitost podívat se zpět na ony tři roky vládnutí sestavy Petra Fialy a porovnat realitu s tím, co o sobě říkají premiér a jeho ministři.
Ačkoli jedním z důležitých úkolů kabinetu je šířit optimismus, je potřeba mít na paměti, že přitom nesmí působit směšně. Což se této koalici v poslední době celkem daří…
Hodnotící tiskovka se konala v čase, kdy vládě jako celku hrozivě padají preference. Kdyby se volby konaly nyní a dopadly podle průzkumů, Andreji Babišovi by k většině stačila spolupráce s jednou menší stranou.
Propad se týká primárně koalice SPOLU, která spadla někam ke dvaceti procentům. Horší čísla Pirátů, kteří mezitím kabinet opustili, vyrovnávají lepší výsledky Starostů – ti jim evidentně přebírají voliče.
Nicméně preference rok před volbami nejsou takzvaně směroplatné. Dost se může změnit. Kdyby ztráta popularity byla způsobena zásadními reformami, především osekáváním přebujelých státních výdajů, šlo by říci, že vše je na dobré cestě. A že pravicoví voliči plnění slibů, i přes vysokou politickou cenu, nakonec uvítají.
Jenomže Petr Fiala a spol. nepřicházejí o podporu proto, že dělají těžká rozhodnutí, ale proto, že jich dělají málo.
Nechme nyní být hnutí STAN, které si v klidu vysává Piráty – zde celkově nula od nuly pojde. Bavme se o premiérově koalici SPOLU. Ta má problém. Chybí jí šest procent voličů, myšleno z celé dospělé populace, tedy nějakých půl milionu hlasů. To je třetina všech, které získala v roce 2021.
Kam odešli? Z většiny nikam. Babiše a Okamuru nenávidí, stejně jako komunisty, a Motoristé jich zatím oslovili relativně malou část (i tak jde o vážné varování).
Tito příznivci jsou na konzervativce naštvaní a „hlasují nohama“. Jestliže výzkumným agenturám vychází nyní deklarovaná volební účast zhruba o šest procent nižší, než byla ta skutečná před třemi roky, jde převážně o ně.
Fiala zoufale potřebuje znovu získat jejich důvěru. Jinak za jedenáct měsíců prohraje, a to drtivě. Bouří se mu už i straníci. Těsně před tiskovkou vydala organizace Prahy 8 usnesení, že ODS má jít do voleb samostatně.
Nad názorem jedné oblasti by šlo mávnout rukou. Ale pouze v případě, že by šlo o izolovaný názor pár radikálů. Jenomže tato nespokojenost probublává celou členskou základnou. Že takových hlasů dávno není víc, je dáno tím, že občanští demokraté, kteří na návrat k moci čekali osm let, jsou dnes daleko „disciplinovanější" než třeba ještě za Mirka Topolánka, který čelil útokům, ostřelování a okopávání takřka permanentně.