„Vy zabíjíte naše děti.“ Jak americký právník připravil Česko na éru Donalda Trumpa

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Před takřka čtvrtstoletím chtěl americký právník Edward Fagan zastavit jadernou elektrárnu Temelín. Způsob, jaký se o to pokusil, je velmi podobný tomu, jak dnes jedná americký prezident Trump. Otázkou jen zůstává, zda Trumpova anabáze skončí jako ta Faganova.

Pokud je dnes někdo šokován či překvapen nevídanými turbulencemi, které předvádí americká administrativa pod Trumpovým vedením (třeba zavádění a rušení cel), pak je třeba připomenout, že Česko dostalo před lety unikátní možnost se na Trumpa připravit.

Tedy lépe řečeno připravit se na něco, čemu Trumpovi obdivovatelé říkají Trumpova američtina a jeho odpůrci naopak šaškovství, narcismus či politické divadlo. Byť nebyl Ed Fagan politik, ale právník, předváděl takřka přesně to, čím se dnes prezentuje Trump.

Americký právník přijel v lednu 2001 do Evropy s pověstí veleúspěšného advokáta, který dokázal vysoudit na švýcarských bankách 1,25 miliardy dolarů jako odškodné pro pozůstalé oběti holocaustu. Byl skutečně světovou hvězdou.

Když proto jedna z rakouských protitemelínských iniciativ v Salcburku oznámila, že se jí podařilo najmout Fagana v jejím boji proti Temelínu, vzbudilo to tentokrát celoevropskou pozornost. A také očekávání.

Jenže ty, kteří předpokládali ze strany Fagana nějaké drtivé argumenty, čekal spíše šok. Na první tiskové konferenci v rakouském Wullowitz (byl jsem na ní přítomen), byli diváci svědky jakéhosi divadelního vystoupení poněkud sebestředného muže, který v hovoru neustále mával nějakými papíry a vyhrožoval Česku žalobami, pokud nezveřejní do dvou měsíců veškerou dokumentaci o bezpečnosti temelínské elektrárny. Vůbec ale neřekl, o jaké konkrétní dokumenty se mu jedná. 

Na podobný styl vystupování ze strany slovutného advokáta nebyl tenkrát nikdo v Česku ani v Rakousku zvyklý. To ale nebyl zdaleka konec.

Rakušané mají „nový Temelín“: Proč protestují proti plánům větrných elektráren u hranic s Českem?

Zabíjíte naše děti

Když Faganovo ultimátum vypršelo, přijel přímo na Temelín, kde se teatrálně „dobýval“ do střeženého prostoru elektrárny s tím, že chce „vidět alespoň dveře archivu, kde jsou příslušné bezpečnostní dokumenty uloženy“. A pronesl výrok, který tehdy vzbudil hodně emocí na obou stranách sporu. Fagan totiž řekl: „Vy spouštíte Temelín, vy zabíjíte naše děti.“

Vedení Temelína vzalo Faganovi, kterého provázel početný doprovod novinářů i aktivistů, vítr z plachet, když ho pozvalo dovnitř na prohlídku. A to s úmyslem ukázat mu nejen celý přístupný provoz elektrárny, ale i veškerou možnou dokumentaci.

Ed Fagan neudělal v Česku ani Rakousku zrovna dvakrát dobrý dojem.
sinfin.digital