Buffettův tradiční dopis akcionářům: Důležité je hlavně to, co „věštec z Omahy“ neřekl

„Věštec z Omahy“ Warren Buffett o víkendu zveřejnil tradiční dopis adresovaný akcionářům společnosti Berkshire Hathaway. Letos v něm popisuje, jak se daří nejcennějším dceřiným společnostem nebo probírá aktiva, kterým by se investoři měli raději vyhnout. Nejpodstatnější na dopisu však není to, co je v něm napsáno, ale to, co je vynecháno.

Už přes šedesát let, od roku 1957, píše Warren Buffet dopisy investorům, kterým spravuje jejich peníze. Dopisy se postupem let staly velmi oblíbené; analytici, investoři i novináři každý rok čekají na jejich zveřejnění, aby získali vhled do Buffetova uvažování i do současné situace na trhu; o jejich popularitě mimochodem svědčí i jejich knižní vydání.

Mnohem podstatnější než to, co letos Buffett napsal svým akcionářům, však byly informace, které vynechal. Předně: covidovou pandemii. Té se v patnáctistránkovém dopisu věnuje pouze na jednom místě – a ještě v omezeném kontextu, větší náznak či obrázek o tom, do jaké míry covid ovlivní trhy a investiční prostředí, od Buffetta chybí. „Přišlo mi to zvláštní. Na jedné straně je zde vážený a uctívaný investor, jehož názory nesou velkou váhu a jehož investice byly pandemií silně ovlivněny – a v celém dopisu není o pandemii jediné slovo. Pro mě byl dopis zklamáním,“ uvedla pro agenturu Bloomberg Cathy Seifert, analytička agentury CFRA Research. 

Nejde jen o pandemii. Buffett se v dopise vyhnul většině podstatných fenoménů loňského roku a opomenul i celkový tržní výhled. „Chyběl jeho komentář ke společnostem pro speciální akvizice (SPAC), k tomu, jak bude byznys pojišťoven ovlivněný globálním oteplováním či sociální inflací, k výprodeji aerolinek z portfolia Berkshire Hathaway… Nic z toho není zmíněné, přitom lidé se do těchto dopisů dívají právě proto, že tento typ odpovědí očekávají,“ glosuje zase Rajeev Thakkar, investiční ředitel společnosti PPAF. 

O čem tedy Buffett v letošním dopise píše? Jeho sdělení číslo jedna pravidelné čtenáře nepřekvapí. „Nikdy nesázejte proti Americe!“ Buffett na mnoha letošních řádcích obdivuje potenciál amerického snu, ze kterého se podle něj země ani navzdory velkým výzvám současnosti neprobudí. „Během 232 let existence Spojených států se neobjevil žádný jiný inkubátor, který by uvolnil tolik lidského potenciálu jako právě Amerika. A i přes některé překážky je náš ekonomický výkon stále dechberoucí.“

Ostatně, inkubačních příběhů nabízí Buffett v dopise několik – a zmiňuje přitom především příběhy z amerického středozápadu, ze své domovské Omahy. „Za dnešní situace, kdy řada médií, vládních agentur a těch největších finančních korporací sídlí ve velkých městech na pobřežích, je jednoduché přehlédnout zázraky, které se rodí ve středu naší země,“ píše Buffett. 

Pokud si na tomto místě dovolíme odbočku, je možné, že „středozápadních“ příběhů bude přibývat. Zejména v poslední době totiž na americkém západě dochází k odlivu firem i bohatých podnikatelů více do vnitrozemí. S fenoménem se potýká zejména Kalifornie, země kdysi podnikání zaslíbená, kterou však v poslední době lidé opouštějí kvůli požárům, zhoršujícímu se ovzduší, kriminalitě, vysokým daním i nedostupnému bydlení. Naposledy se takto odstěhoval do Texasu například technologický guru Elon Musk.

Ale zpátky k Buffettovi, který v dopise zmiňuje středozápadní příběh Rose Blumkinové, která v roce 1915 připlula do Spojených států coby emigrantka z Ruska, aniž uměla slovo anglicky. Usadila se nakonec v Buffettově domovské Omaze, během dvaceti let si našetřila 2500 dolarů, za které si založila malý krámek s nábytkem nazvaný NFM. Během padesáti let z něj – i díky rodině – vybudovala byznys v hodnotě 60 milionů dolarů. Obchod stále vzkvétá – navzdory covidové pandemii, což je mimochodem jediný případ, kdy Buffett ve svém dopise covid zmíní, a potomci Blumkinové jsou stále v managementu firmy. Mimochodem, samotná Rose pracovala až do 103 let.

Buffett na letošních řádcích kromě příběhů amerického snu rovněž vypočítává úspěch „korunních šperků“, neboli nejlepších investic, Berkshire Hathaway. Nejblyštivějším z těchto šperků je podle Buffetta pojišťovnická divize, „která je srdcem celého podniku po celých 53 let existence Berkshire Hathaway.“ Druhý a třetí klenot jsou do pozice otázkou osobní volby. Jde však o stoprocentní podíl v severoamerické železnici BNSF a asi pětiprocentní podíl ve společnosti Apple. Posledním korunním šperkem je pak energetická odnož portfolia, Berkshire Hathaway Energy.

Berkshire Hathaway rovněž loni zpět vykoupila vlastní akcie za téměř 25 miliard dolarů, připomněl v dopise investor. „Jenom díky tomuto kroku se zvýšil váš podíl vlastnictví podniků Berkshire Hathaway o 5,2 procenta a to jste se ani nemuseli dotknout peněženky. K akci jsme se rozhodli jednak proto, abychom posílili intristickou hodnotu naší firmy přepočtenou na akcii, zároveň ale Berkshiru zůstane dostatek prostředků na případné investiční příležitosti či na problémy, s nimiž se bude muset vypořádat,“ píše Buffett.

Investor rovněž v dopise popisuje sektory, které podle něj čeká obtížné období. „Myslím, že dluhopisy nejsou místem, ve kterém bychom se dnes chtěli angažovat. Vezměte si, že výnos 10letých dluhopisů americké vlády klesnul během 40 let o 94 procent – v roce 1981 dosahoval 15,8 procenta, na konci loňského roku jen necelé jedno procento. A to v některých velkých zemích, jako je Německo či Japonsko, získávají investoři dokonce negativní úrok. Investory, kteří do těchto aktiv investují, čeká nepříjemná budoucnost,“ uzavírá letošní dopis akcionářům Buffett. 

sinfin.digital