Češi propadli investicím. Do podílových fondů loni naposílali další desítky miliard, jejich investiční gramotnost navíc roste rychleji než u Slováků

Žebříčků finanční či investiční gramotnosti v Česku existuje habaděj. Naprostá většina z nich se přitom shoduje na tom, že způsob, jakým Češi nakládají s penězi, jak investují a jak své prostředky chrání proti inflaci, se v posledních letech podstatně zlepšuje. Paradoxně za to do jisté míry „může“ i stát, který tak dlouho otálel s důchodovou reformou, až si mladí uvědomili, že se na stáří musejí zajistit především sami – a začali investovat. 

Jak jsou na tom Češi s takzvanou investiční gramotností pravidelně zkoumá například platforma Portu, jež spadá pod investiční skupinu Wood & Company. Poslední šetření ze závěru loňského roku u více než tisícovky investorů přitom ukázalo, že investiční gramotnost Čechů meziročně výrazně stoupla – index se zvýšil o 5,5 procenta. Paradoxně, ve stejném období se výše investiční gramotnosti nezměnila. 

Navíc: průzkum ukazuje, že v investiční gramotnosti se v České republice nejvíce zlepšují mladí lidé a čtyřicátníci, kteří se investicím ve stále větší míře věnují. Důvodů je hned několik – „demokratizace“ investování, potřeba uchránit své prostředky před inflací, ale i stále absentující důchodová reforma a sílící potřeba zajistit se na stáří.  

„Je skvělé, že obzvláště mladší část populace se o investování zajímá stále ve větší míře a investiční zkušenosti získává,“ komentuje průzkum Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh, která kvituje zájem o investice právě u mladé generace, tím spíš, že jde často o pravidelné investování. 

sinfin.digital