Česká koruna jako symbol nezávislosti? Když dojde na lámání chleba, jsme na EU všichni závislí

Česká či dánská koruna, britská libra nebo švýcarský frank jako symboly nezávislosti? „Podle mě je to nesmysl. Národní měna je jenom hezké politické gesto, iluze svobody. Všechny ty údajně svobodné měny jsou závislé na Evropské centrální bance a na evropské ekonomice,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Steen Jakobsen, hlavní ekonom dánské banky Saxo, která v minulých dnech v Česku oslavila desetileté výročí. „Skutečným hybatelem Evropy jsou nyní velké země jako Německo, Francie a Španělsko. Jejich spotřeba, to je to, co žene Evropu vpřed,“ dodává ekonom, který v rozhovoru pro INFO.CZ hovoří i o růstu nerovnosti či o recesi přicházející k našemu západnímu sousedovi. 

Německo je nyní nejspíše v technické recesi. Kdy podle vás přijde ta recese reálná, skutečně bolavá, doprovázená výrazným pokles ekonomiky a propouštěním?

Dost možná už příští rok. A pokud se dnes podíváme na různé předstihové indikátory, jako je PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) či data institutu Ifo, tak pokud bychom jejich vývoj přenesli na HDP, můžeme čekat až pětiprocentní pokles tamní ekonomiky.

Co s tím?

Utrácet. První věc, kterou rozpočtově zodpovědné Německo potřebuje udělat, je přehoupnout se do mentality schodkových rozpočtů. Utrácet jeden, jeden a půl procenta svého hrubého domácího produktu. Problém je ale komplexnější, Německo začíná zaostávat. Oni sice prodávají skvělé chemické produkty a automobily, ale to jsou dvě věci, které v horizontu příštích padesáti let svět nebude potřebovat. A naopak třeba v rychlosti internetového připojení jsou až na samém chvostu rozvinutého světa. Takže podle mě je zapotřebí, aby přišla nějaká transformace ekonomiky: aby tamní hospodářství bylo více založené na technologiích, velkých datech, inovacích. Ale začít by se mělo například právě u žalostného stavu datové infrastruktury.

Ekonom: Německo zaostává, potřebuje transformaci ekonomiky a schodkové rozpočty

sinfin.digital