Naučili firmu IKEA pronajímat nábytek. Jak dnes v Česku funguje oběhová ekonomika?

Myšlenky oběhové ekonomiky mají ve společnosti stále větší odezvu. A to nejen na papíře či v odborných debatách, ale i v reálném velkém byznysu. Zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová v podcastu pořadu Zelená ekonomika popisuje třeba to, jak její institut „naučil“ nábytkářský řetězec IKEA zboží pouze pronajímat. Videoverzi rozhovoru najdete na konci článku.

Není to tak dávno, co i tuzemská pobočka nábytkářského domu IKEA přišla s novinkou „pouhého“ pronájmu zboží. Jak se tato myšlenka zrodila, popisuje Soňa Jonášová v podcastovém dílu pořadu Zelená ekonomika, který se zabývá takzvanou oběhovou ekonomikou. „Doteď si vzpomínám na workshop s firmou IKEA, na kterém se plánovalo, co všechno by IKEA mohla začít dělat a kde je její budoucnost. Sezvala různé politiky, neziskovky, stakeholdery. A my jsme tam přišli s tím, že jsme jim říkali: Přestaňte prodávat, začněte pronajímat. Je to totiž podle nás možnost, jak se řetězec může vrátit ke svým zákazníkům. A letos, myslím, že to je asi měsíc zpátky, k tomu došlo: tuzemská IKEA oznámila, že začíná pronajímat nábytek a garantuje zpětný odkup,“ popisuje Jonášová.

Soňa Jonášová

Právě zpětný odkup nábytku Jonášová považuje za velký úspěch, změnu paradigmatu a za pozitivní krok na cestě od lineární ekonomiky k té oběhové. Tedy k takovému způsobu fungování společnosti, která se v co největší míře snaží zachovávat omezené zdroje. „Když firmám tyto myšlenky vysvětlujeme, často si uvědomí, že je to docela užitečné a dobré pro jejich vlastní byznys,“ tvrdí zakladatelka institutu INCIEN

V současné době se celosvětově vrací zpátky do oběhu osm až devět procent materiálů, v Evropě o několik procentních bodů více. „To ale znamená, že je tu velký prostor pro zlepšení – minimálně na dvojnásobek. Vrchol oběhovosti však může během deseti let být i na úrovni 25 až 30 procent,“ říká expertka. 

V jakých oblastech je největší prostor pro zlepšení? Dají se stavět dálnice z recyklovaných materiálů? A dává firmě IKEA pronájem nábytku ekonomický smysl? Poslechněte si nový díl pořadu Zelená ekonomika.

Písek nad zlato: Všichni chtějí stavět, ale nebude z čeho, varuje geolog Godány

SDÍLET
sinfin.digital