Liglass se zakázky v Kyrgyzstánu nechce vzdát. S tamní vládou prý dál jedná o dostavbě elektráren

raz

Česká společnost Liglass Trading CZ dál jedná s kyrgyzskou vládou o výstavbě kaskády vodních elektráren, tvrdí to na svých webových stránkách. Kyrgyzský premiér Sapar Isakov přitom už v polovině září ohlásil, že tamní kabinet od smlouvy s firmou odstoupí. Liglass tehdy avizoval, že má na jednání stále zájem.

„Vítáme, že kyrgyzská strana dodržuje smluvní ujednání a  jedná v souladu s článkem 7 Investiční dohody," uvádí společnost Liglass v čerstvém prohlášení na svých webových stránkách a odvolává se na část smlouvy, podle které má firma v případě sporů s kyrgyzskou vládou nárok na další tři měsíce jednání.

Sympatie, vysvětlil šéf Liglassu 200 tisíc pro SPO. Pak získal od Zemana a Mynáře doporučení

Poslední schůzka mezi oběma stranami proběhla podle Liglassu minulý čtvrtek na Státním výboru pro průmysl, energetiku a využití nerostných surovin Kyrgyzské republiky. Česká firma tam navrhla několik postupů, jak současné rozpory řešit, včetně vytvoření nové pracovní skupiny. Zopakovala, že je připravená všem svým závazkům dostát a také  zaplatit dohodnutých 37 milionů dolarů (asi 807 mil.Kč), což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které už provedla ruská firma RusHydro.

Právě kvůli včasnému nepřevedení této částky se kyrgyzská strana v září rozhodla smlouvu vypovědět. Liglass tehdy uvedl, že má zájem na smírném řešení, vyzval Kyrgyzstán k jednání a pohrozil mezinárodní arbitráží, i kvůli tomu, že kyrgyzská strana podle něj neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolarů.

Nejasnosti kolem Liglassu. Na těchto 5 otázek stále chybí odpověď

Server 24. kz už dříve uvedl, že pokud nová tříměsíční jednání nepovedou k výsledku, bude následovat vznesení výhrad a reakce na ně, což zase může zabrat tři měsíce. A v poslední instanci se počítá „s vyřešením sporu podle zákonů Kyrgyzstánu".

3556633:article:true:true:true

Agentura Kyrtag nicméně citovala vyjádření vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva, podle nějž neexistuje právní možnost prodloužit dohodu s českou firmou, zájmy země nebyly poškozeny a finanční záruka české společnosti zůstává Kyrgyzstánu.

Za firmu Liglass se v Kyrgyzstánu loni přimlouval prezident Miloš Zeman a hradní kancléř Vratislav Mynář. I díky tomu firma, která v oboru výstavby vodních elektráren nemá zkušenosti, zakázku dostala. Minulý týden server Aktuálně.cz v souvislosti s kauzou upozornil na to, že Liglass v roce 2016 daroval 200 tisíc korun Straně práv občanů, které dříve Mynář předsedal. 

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

SDÍLET
sinfin.digital