Občas u žadatelů o půjčku zkoumáme i jejich příspěvky na facebooku, říká finanční šéf Zonky Jiří Humhal

Finanční platforma Zonky, která zprostředkovává půjčky peněz mezi lidmi, začínala jako start-up z dílny Creative Docku. Poté, co se letos v dubnu projekt plně dostal pod křídla finanční společnosti Home Credit ze skupiny PPF, přišel do firmy i nový management. S Pavlem Novákem, který přišel z ruského Eldorada na pozici výkonného ředitele (CEO), se na pozici finančního ředitele (CFO) dostal Jiří Humhal. Ten se v posledních letech věnoval růstu vietnamské pobočky Home Creditu. 

Jaké to je, přejít z vietnamského korporátního prostředí do startupové společnosti? V čem je mezi těmito prostředími největší rozdíl?

Ve Vietnamu je finanční sektor na úrovni toho našeho z konce 90 let. Specifikum je, že banky tam neumí obsluhovat malé zákazníky – soustředí se hlavně na velké firmy, na polostátní či státní korporace, ale malé úvěry jim moc nejdou. Jsou do jisté míry schopné zpracovávat hypotéky, pomalu se začínají učit úvěry na auta, ale klasické kreditní karty banky dělají jenom na malém objemu zákazníků. A to navíc jen těch, kteří jsou na vrcholu příjmové pyramidy.

Americké domácnosti jsou rekordně zadlužené. Rychle přibývá těch, kteří nejsou schopni půjčky splácet

sinfin.digital