Porcování koupelnového medvěda. Dvě vlivné podnikatelské rodiny jednají o rozdělení miliardové firmy

Vznikl po revoluci, vypracoval se ve středoevropského lídra svého oboru a v posledních letech dosahuje dvoumiliardových obratů. Řeč je o příbramském výrobci koupelnového nábytku Ravak. Úspěšná firma i po 30 letech od svého založení zůstává v českých rukou – stále ji vlastní dvě vlivné podnikatelské rodiny: Vařekovi a Kreysovi. Když ovšem před časem jeden z původních zakladatelů Jindřich Vařeka starší zemřel, zájmy obou rodin se začaly výrazně rozcházet, řečeno kulantně. A jak zjistilo INFO.CZ, v těchto dnech se horečně jedná o rozdělení firmy.

Na Vánoce uběhly právě dva roky od chvíle, kdy zemřel Jindřich Vařeka starší – významný příbramský podnikatel, spoluzakladatel Ravaku a také přítel (a podle některých zdrojů i přímý nadřízený v období jeho africké mise) Andreje Babiše. Zároveň však také odešel člověk, který skrze své přátelství s druhým zakladatelem firmy, Jiřím Kreysou, dokázal držet zájmy obou zakladatelských rodin Ravaku pohromadě.

To se ukázalo krátce po jeho smrti, kdy se vztahy v obou akcionářských rodinách rozklížily, vysvětluje pro INFO.CZ zdroj z managementu firmy, který si vzhledem k citlivosti informací nepřeje být jmenován. „Od chvíle, kdy Vařeka starší zemřel, bylo stále zřejmější, že zájmy obou rodin ohledně dalšího strategického směřování jsou stále vzdálenější,“ popisuje zákulisí miliardové firmy náš zdroj. 

O tom, že budou vlastnické podíly upraveny, se začalo spekulovat už po smrti Vařeky staršího. Poté však udeřil covid a firma měla jiné starosti než řešit úpravu vlastnictví. Po několika odkladech se postupně měly jednotlivé podíly vyřešit do konce loňského roku, ani to se však podle našeho zdroje nestihlo. Že je dělení společnosti stále na stole, pro INFO.CZ potvrdil i akcionář a bývalý příbramský primátor Jindřich Vařeka mladší.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak by si rodiny měly rozdělit firmu?
  • Co na naše informace říká jeden z majitelů Jindřich Vařeka mladší?
  • A co zpráva znamená pro firmu samotnou?
sinfin.digital