Jak může stát Čechům zajistit levné energie? Existuje pět scénářů, některé ale nejsou příliš reálné

Pravice i levice, podniky i domácnosti, profesní skupiny i média v posledních dnech a týdnech volají po zastropování cen energií. Ceny elektrické energie na burze na začátku týdne atakovaly mytickou – a donedávna stěží představitelnou – úroveň tisíce eur za MWh a právě cenový strop je jedním z mála opatření, které v krátkodobém horizontu může přinést úlevu. Možností, jak ceny zastropovat, je však několik. Reálně – a především dostatečně rychle – ovšem funguje jen málokterá.

Energetická krize je neúnosná. Domácnosti i podniky se dostávají na hranu existenční propasti a národní státy i evropští lídři marně hledají efektivní řešení, kterým by šlo ceny energií zkrotit. Situace se navíc začíná propisovat i do širší ekonomiky, podle středečního brífingu šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého bude do konce roku kvůli vysokým cenám energií propouštět necelá pětina firem. 

Iberská cesta

S poměrně originálním přístupem k zastropování cen energií přišli na Pyrenejském poloostrově – ve Španělsku a v Portugalsku. Oba národy využily principu, jakým se stanovuje tržní cena elektřiny, která se odvíjí od takzvaných závěrných elektráren. Tedy od nejdražších elektráren, které v dané chvíli vyrábějí elektřinu – což jsou v poslední době zejména plynové elektrárny (a protože je plyn drahý, je drahá i elektřina). 

Vlády na Iberském poloostrově proto plynovým elektrárnám nad určitou úrovní vysoké ceny zemního plynu kompenzují a ty následně vyrábějí elektřinu opticky levněji.

Takové opatření nicméně může fungovat zejména kvůli tomu, že Pyrenejský poloostrov nemá vybudované přenosové kapacity do sousední Francie a levná elektřina, kterou Španělé a Portugalci vyrábí, tak k sousedům – a dále do Evropy – nemůže „přetékat“. Pokud by se však na podobném principu shodli politici napříč Evropou, cenu elektřiny by se jim podařilo výrazně srazit na celém kontinentu. 

Pochopitelně by bylo třeba rozhodnout, z jakých prostředků budou financovány „kompenzace“ plynovým elektrárnám. To je však jen politický „detail“. Ostatně, možností je celá řada – od windfall tax a ze zisků energetického sektoru, přes speciální příplatek k novým kontraktům na odběr elektřiny až po financování na dluh. 

sinfin.digital