Růst nájmů o pětinu, splátky hypotéky jako nedostupný luxus. Co čeká trh nemovitostí v příštím roce?

Jak bude příští rok vypadat trh s nemovitostmi? Kdo čeká na velké slevy, může si nechat zajít chuť. A to přesto, že jsou ceny rezidenčních nemovitostí podle ČNB až o čtvrtinu nadhodnocené. INFO.CZ oslovilo odborníky z trhu s nemovitostmi. Jejich predikce zní: dražší nájmy, zpomalení růstu prodejních cen a nové trendy.

INFO.CZ oslovilo pětici profesionálů v oboru realit, aby naznačili hlavní trendy příštího roku. Jedním z jevů, se kterými můžeme naplno počítat, je výrazný růst cen nájmů, které zatím za prodejními cenami nemovitostí zaostávaly. „Lze očekávat, že se nájemné bude zvyšovat. Hovoří se o tom, že v nejžádanějších lokalitách, jako je Praha nebo Brno, se může nájemné zvednout o deset až dvacet procent, v dalších městech bude růst mírnější. Domnívám se, že tyto prognózy jsou reálné,“ myslí si výkonný ředitel developera Sekyra Group Leoš Anderle. Na jaké další velké trendy se máme připravit?

Porostou ceny nových bytů i v příštím roce?

Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group: 

Nic nenasvědčuje tomu, že by se měl aktuální trend rostoucích cen nemovitostí obracet. Stavební firmy stále bojují s vysokými cenami stavebních materiálů a také s jejich nedostatkem. Navíc zdražuje práce i energie. To vše se odráží v prodejních cenách bytů. Nečekám ale, že by v příštím roce rostly ceny takovým tempem jako v minulých dvou letech. Pravděpodobně dojde k ochlazení poptávky v souvislosti s vyššími úroky. Byty však levnější nebudou. 

Roman Hauptfleisch, partner týmu auditu EY:

Ačkoliv jsou ceny v porovnání s kupní silou obyvatel opravdu vysoké, nečekám vzhledem k současné situaci změnu trendu. Významný růst cen všech nemovitostí v tomto roce, růst cen vstupů a zapracování inflačních očekávání v kombinaci s přetrvávajícím nedostatkem nabídky nových bytů povedou v příštím roce k pokračování růstu nad inflaci, tedy nejspíše dvouciferným tempem.

Jakub Veverka, zakladatel portálu VideoBydlení.cz: 

V příštím roce se dá očekávat postupné ochlazování trhu s nemovitostmi. Celkově mohou nemovitosti
v jednotlivých krajích stagnovat nebo růst o několik jednotek procent - v závislosti na daném regionu. U nových bytů, které developeři vrhnou na trh, se pokles cen očekávat nedá. Developeři, kteří v minulosti předprodávali téměř 100 procent ještě nepostavených bytů v projektech, si na své nastavené ceny mohou klidně počkat. U nových projektů i vlivem růstu cen vstupů můžeme očekávat postupný růst o 5-10 procent a to hlavně v metropolích. Méně kvalitní nebo cenově přestřelené nemovitosti v méně žádaných lokalitách budou klesat. 

Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky:

Ceny budou v celorepublikovém průměru růst, rozhodně však výrazně pomaleji, a v některých částech roku a regionech očekávám dokonce stagnaci. Podle posledních dat je aktuální tempo růstu asi 22 procent v rámci celoročního srovnání. Předpokládám, že první kvartál ještě v některých výjimečných lokalitách vydrží - především v těch podhodnocených, kde zároveň poroste poptávka, reagující na nové podmínky pro získání hypoték, celková situace se však začne zklidňovat.

Na strop takřka určitě narazí ceny pražských nemovitostí, velká neznámá je pak v případě Brna a jeho metropolitního prstence, který je v současnosti určitým lakmusovým papírkem celorepublikové kupní síly. Naopak dál budou růst ceny v podhodnocených regionech - tedy severních Čechách a Moravskoslezském kraji. To zároveň v těchto lokalitách přinese nové, kvalitnější nemovitosti do nabídky.

Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality:

Zatím vše nasvědčuje tomu, že se second hand trh na některých místech zpomalí. Už v druhé polovině roku 2021 byly například v Praze první indikace, že ceny bydlení narazily na poptávkový strop. Na druhou stranu to nemůžeme očekávat od jiných regionů. Naopak v Brně nebo podhodnocených regionech severních Čech a Moravskoslezského kraje bude ten růst zřejmě pokračovat v podobném tempu, jako celý letošek.

U trhu s novostavbami je pak z mého pohledu další růst cen nevyhnutelný. Kromě dlouhodobě malého množství projektů za tím pak stojí rozložení dodavatelských řetězců a výrazné prodražování práce i materiálů. Do jisté míry jsme svědky paniky a rychle rostoucí ceny rozhodně jsou částečně jejím důsledkem, na druhou stranu to zdražení je alespoň v některých oblastech trvalé.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč experti očekávají rychlý růst cen nájmů? A o kolik?
  • Pro koho se splátky hypoték stanou v příštím roce nezvladatelné?
  • Jakými překvapivými proměnami celý trh projde?
sinfin.digital