Hostinský dostal pokutu 20 tisíc za diskriminaci mužů. Správní řízení proti němu vedly pouze ženy

Případ údajné genderové diskriminace v nabídce zaměstnání v českobudějovické restauraci Zlatá hvězda, o kterém INFO.CZ informovalo, má první hmatatelný výsledek. Za to, že českobudějovický hostinský Jan Dobiáš vyvěsil na dveře inzerát „přijmeme účtující servírku“ (a nikoliv třeba servíra) dostal od Inspektorátu práce dvacetitisícovou pokutu. Inspektorát přitom ve zdůvodnění výslovně uvedl, že se jedná o zvlášť závažný přestupek, za který hostinskému hrozila sankce až jeden milion korun.

Zpočátku to přitom vypadalo, že se jedná o poměrně banální záležitost s jednoduchým vyústěním. Jana Dobiáše navštívila v polovině dubna v jeho restauraci Zlatá hvězda kontrola inspektorátu práce, složená ze dvou žen, a upozornila majitele na diskriminační inzerát na dveřích. Restaurace totiž sháněla „účtující servírku“ a na inzerátu nebylo napsáno, že se o stejnou práci může ucházet také „servír, číšník“ či jiný zájemce mužského pohlaví.

Hostinský (jak se konstatuje i ve zprávě z kontroly, kterou má INFO.CZ k dispozici) pochybení uznal s tím, že se nejednalo o záměr diskriminovat muže, ale o prosté nevědomé nedopatření. Důkazem, že hospoda žádné pohlaví nediskriminuje, byl mimo jiné fakt, že v době kontroly byli v hospodě přítomni pouze mužští zaměstnanci (majitel, číšník a kuchař). Hostinský každopádně výtku vyslyšel a přímo před kontrolorkami (opět je to uvedeno v zápisu) vyměnil inzerát na dveřích za genderově korektní nápis „přijmeme obsluhu“. Tím to považoval za vyřízené.

Jenže za 14 dní hostinskému volal Inspektorát práce, zda je ochoten zaplatit tisícikorunovou pokutu. On to odmítl s tím, že přece ve skutečnosti nikoho nediskriminoval, šlo o nedorozumění, kdyby se mělo jít do důsledků, tak diskriminační byla také samotná kontrola, složená ze dvou žen a žádného muže.

sinfin.digital