Hřib vyzývá k cestování MHD, jeho auto s řidičem ale najelo tisíce kilometrů a šofér má stovky hodin přesčasů

Exprimátor a současný náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) patří k velkým propagátorům městské hromadné dopravy. K jejímu využívání pravidelně vyzývá na sociálních sítích a v propagačních videích a říká, že sám služeb MHD každodenně využívá pro cesty do práce. Mohlo by se tak zdát, že služební automobil s řidičem, který má Hřib na pražském magistrátu přidělen, zůstane nevyužit, opak je ale pravdou. 

„Takhle jezdím ráno do práce. Bydlím s rodinou na Jižáku na Hájích, takže metro je pro mě jasná volba,“ říká Zdeněk Hřib ve videu, které na svých facebookových stránkách zveřejnil ještě jako primátor v září loňského roku. Městskou hromadnou dopravou se z domova do kanceláře údajně dostane za pouhých 33 minut a ještě si díky pokrytí metra signálem může vyřídit maily. 

Nejde zdaleka o jediné video, v němž Hřib vyzdvihuje přednosti využívání pražské MHD a vybízí Pražany, aby ji rovněž používali. Podle informací, které magistrát hlavního města zveřejnil v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím, však na Hřibovo služební auto, které po volbách dostal coby náměstek pro dopravu, rozhodně nesedá prach v garáži. 

Od nástupu do funkce náměstka pro dopravu 1. února letošního roku do konce letošního srpna eviduje magistrát na služebním vozidle najetých 14 377 kilometrů. Mimo to Hřib užíval i dvou náhradních aut, přičemž s jedním bylo najeto 557 kilometrů a s druhým 318 kilometrů. Celkově tak vozidla, která magistrát Zdeňku Hřibovi k výkonu funkce poskytuje, najela za půl roku přes 15 tisíc kilometrů.

Služební vůz s řidičem má Hřib k dispozici od pondělí do pátku, v případě pracovní potřeby může být užíván i o víkendech a svátcích. Pracovní doba řidiče činí 8,5 hodiny denně, přičemž opět v případě potřeby může být i delší. A že se tak nejednou i stalo, je vidět na faktu, že Hřibův řidič má v předmětném období evidovaných 251,15 přesčasových hodin.

sinfin.digital