Kauza Vidkun byl pokus o sesazení policejního prezidenta, tvrdí ex-šéf olomoucké GIBS

12. 08. 2019 • 11:37

EKONOMICKÝ DENÍK | Nikdo nikdy pořádně neprověřoval informace, které vedly k počátkům kauzy Vidkun, v níž má jít o údajné vynášení informací z policejních spisů a ohýbání trestního řízení. Ve velmi otevřeném a obsáhlém rozhovoru pro Ekonomický deník to tvrdí bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů v Olomouci Tomáš Uličný. „Cílem akce Vidkun bylo obsadit vedoucí služební místa u policie skupinou příslušníků bývalého ÚOOZ, kteří s podporou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci konali nezákonně, z čehož ovšem viní jiné,“ říká.

Jste jedním ze sedmi zatčených v rámci olomoucké kauzy Vidkun, ve které policie obvinila čtyři lidi z vynášení informací z policejních spisů a manipulací s nimi. Byl jste sice zatčen a dva dny vyslýchán, ale nebyl jste obviněn. O čem podle vás vlastně Vidkun je?

Realizace monstrakce s názvem Vidkun je výsledkem snahy o obsazení vedoucích služebních míst u policie skupinou příslušníků bývalého ÚOOZ, kteří s podporou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci konali nezákonně, z čehož ovšem viní jiné.

Toto tvrzení vychází z informací z veřejných zdrojů i z mé písemné komunikace s policejními orgány a Nejvyšším i Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci, a pochopitelně z písemných materiálů, které mi byly předány ÚOOZ v rámci realizace akce Vidkun. Na počátku je spis týkající se olomoucké společnosti Tesco SW. To je případ „slavné“ obrácené SMSky a vymyšleného brutálního úniku informací.

K tomu se určitě dostaneme…

A na konci měl být policejní prezident. 

Tuhý…

Ano, když to pojmu s nadsázkou, měl být policejní prezident profesně úplně tuhý.

Případ společnosti Tesco SW ale zpracovávala protikorupční policie, ne Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Na té věci bylo hodně zvláštní, že šéfovi ostravského ÚOOZ poskytl informaci ze spisu, včetně zcela otočené analýzy komunikace a historie telefonů, žalobce olomouckého Vrchního státního zastupitelství Petr Šereda…

Poskytl (detektivu Jiřímu) Komárkovi dokonce přímo odkládací usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ale to se stalo až v roce 2016.

Co tomu tedy předcházelo?

To, že na mnou vedené pracoviště GIBS v Olomouci byl na podzim 2014 zaslán poznatek z protikorupční policie, že mělo dojít k vyzrazení policejní akce prostřednictvím SMS. Konkrétní jména v tom podnětu samozřejmě nebyla. Olomoucká žalobkyně Jarmila Ošlejšková si vyžádala přímo jako zpracovatele mého podřízeného Milana Vaculíka.

Pokračování rozhovoru na stránkách Ekonomického deníku >>>