Kvůli válce na Ukrajině je třeba přehodnotit některé doktríny, říká ministryně Černochová. Petr Pavel dodává širší kontext

Bezpečnostní situace v Evropě se v posledních několika letech zásadně proměnila, zejména v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Týká se to i Česka. Jak na off-line společenském setkání pro příznivce podcastu Insider uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), vlivem tohoto konfliktu „musí Česko přehodnotit některé doktríny“, například v souvislosti s protiraketovou a protivzdušnou obranou. Další z hostů uzavřené akce, generál a prezidentský kandidát Petr Pavel, dodává svůj pohled na celkovou bezpečnostní situaci a připojuje širší kontext války na Ukrajině. 

Ruská invaze na Ukrajinu zcela proměnila vnímání bezpečnostní situace v Evropě; 24. únor ukázal, že mír na starém kontinentu není ani automatický, ani nárokový. Naopak. Samotný průběh konfliktu pak naznačuje, na jaké potenciální hrozby by se Česká republika měla připravovat.

„Typ boje, na který jsme byli zvyklí ze dvou světových válek trvá, ovšem nyní vidíme, že se do něj přidávají i nové prvky,“ uvedla na off-line akci podcastu Insider ministryně Jana Černochová.

Podle ministryně Černochové tak „Česko musí přehodnotit některé své doktríny a mělo by znovu řešit i třeba ty věci, které se týkají protiraketové a protivzdušné obrany. Tady záležitosti, o kterých bylo v minulosti řečeno, že už nebudou tvořit dominantní páteř naší armády, ale situace na východ od nás ukazuje, že to stále je způsob boje, který bychom neměli brát na lehkou váhu a měli bychom se mu přizpůsobit,“ uvedla ministryně.

Generál Petr Pavel pak doplňuje širší kontext konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a argumentuje, že se jedná o širší střet – mezi demokratickým a autoritářským světem. „Je zcela přirozené, že vždy, když vypukne nějaký konflikt, tak se na to velká část veřejnosti dívá především prostřednictvím svého bezprostředního okolí – lidé vidí danou krizi a její sociální dopady,“ uvedl na akci Pavel. 

Menší část veřejnosti pak podle generála danou situaci vnímá prostřednictvím hlavní příčiny, tedy války na Ukrajině. „A možná jen minimum lidí se odváží podívat ještě o kousek dál, tedy že i samotná válka Ruska proti Ukrajině je součástí širšího soupeření mezi demokratickým světem a autoritářskými režimy.“

sinfin.digital