Měli radit ministrům, místo toho experti z NERVu „sedí v koutě“. Od října se sešli jen jednou a vládu jejich doporučení nezajímají

Za posledních devět měsíců jediné setkání a od poloviny letošního ledna jednací půst. Aktivita Národní ekonomické rady vlády (NERV) v poslední době zažívá velký útlum a je otázka, zda tomu neříkat spíš konec, i když to někteří neradi slyší. Žádné jednání totiž ani není naplánované a vláda dosud ani neprojednala některé návrhy, se kterými NERV přišel.

Vláda svou národní ekonomickou radu, poradní skupinu ekonomických expertů a lídrů tuzemského byznysu, obnovila loni v dubnu. Od poradců si slibovala, že zemi zasažené koronavirem pomohou řešit závažné ekonomické dopady, že odhalí problémy ve fungování ekonomiky nebo že připraví doporučení u některých strategických dokumentů. 

NERV se krátce po obnovení – formálně byla činnost skupiny zastavena od srpna 2013 – dal do práce. Sedmnáct členů, namátkou ředitel ČEZ Daniel Beneš, člen představenstva Škoda Auto Bohdan Wojnar nebo ředitel České spořitelny Tomáš Salomon, ihned začalo pracovat; poprvé jednali v červnu, poté v červenci a dvakrát loni v říjnu. 

Od té doby je ale dvojministr Karel Havlíček svolal pouze jedinkrát, , a to letos v lednu. Od té doby NERV nejednal.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem ještě spolupráce expertů s vládou drhne?
  • Jak vidí budoucnost NERVu vicepremiér Karel Havlíček?
  • A jak vyhlídky skupiny hodnotí její členové?
sinfin.digital