Odtajněné mzdy? Ve Skandinávii jsou platy veřejné už dávno, a nikdo s tím nemá problém

Značně vyostřenou debatu vzbuzuje nyní v Česku příprava zákona, který by měl na základě evropské směrnice umožnit zaměstnancům zjistit, jaký plat berou jejich kolegové na stejné pozici. Obavu z odtajnění platů mají paradoxně jak odbory, tak někteří zaměstnavatelé a nakonec i politici. Bojí se závisti i rozbrojů mezi pracovníky a zaměstnavateli. Ve Finsku, Švédsku nebo Norsku jsou přitom platy kohokoliv naprosto veřejné a k žádným rozbrojům nedochází. Možná právě naopak – závist zmizela.

Unijní směrnice, kterou se Česko zavázalo implementovat do svého právního řádu, by měla bránit platové diskriminaci nejen kvůli pohlaví, ale třeba i kvůli věku a dalším faktorům. Proto by měli mít lidé možnost dostat od zaměstnavatele informaci, jaký průměrný výdělek dostávají zaměstnanci na stejné nebo srovnatelné pozici. A pak by mohli žádat vysvětlení případných sporných rozdílů.

Jakkoli směrnice nehovoří o odtajnění platů konkrétních lidí, ale pouze „o právu na informace o průměrném výdělku“, mnozí majitelé firem i někteří politici před „odtajněním“ varují. V některých firmách by totiž bylo možné i na základě těchto údajů odvodit konkrétní plat a zjistit, zda člověk bere výrazně méně nebo více než kolegové.

„To mi ale opravdu přijde jako návrat před rok 1989,“ uvedl pro INFO.CZ poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka. Naráží tím na období socialismu, kdy byla drtivá většina obyvatel státními zaměstnanci a existovaly pevně stanovené „mzdové třídy“, od nichž se odvíjely i mzdy na daných pozicích. Všichni tak velmi dobře věděli, kolik berou jejich kolegové i nadřízení.

Dohoda o platu by měla ale dnes podle Juchelky měla být především dohodou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, do které by stát neměl vůbec vstupovat.

Pokud budou platy odtajněny, může se stát, že to vyvolá nevraživost mezi kolegy. „Nikdy totiž nelze postihnout objektivně všechny okolnosti, které zaměstnavatele vedly k tomu, že dal jednomu zaměstnanci na stejné pozici vyšší plat než druhému,“ uvedl Juchelka. Ve firmách to podle něj může vytvářet dusnou atmosféru, což na produktivitě práce nepřidává.

Rakouská veřejnoprávní revoluce: Odtajněné platy a nový způsob výběru poplatků. Je to příklad i pro Česko?

sinfin.digital