Plyn a jádro jsou „zelené“. Co znamená důležité rozhodnutí europoslanců ohledně udržitelných zdrojů?

Evropský parlament po týdnech vzrušené licitace ve středu potvrdil návrh Evropské komise, aby plyn a jádro byly pro potřeby investic dočasně uznány jako „udržitelné technologie“, a to za relativně přísných podmínek. Jak jsme už na INFO.CZ psali, pro návrh hlasovala překvapivě přesvědčivá většina europoslanců (328:278); z debat ve výborech i z jednání politických klubů se zdálo, že výsledek bude těsnější, ne-li dokonce opačný. Zatímco podle stoupenců návrhu přispěje toto pojetí tzv. taxonomie k rychlejšímu omezování emisí skleníkových plynů, podle odpůrců je naopak zpomalí a ztíží.

Komise vymyslela nezávazná pravidla pro „zelené“ investice proto, aby podnítila soukromé investory financovat projekty, které pomůžou splnit cíle evropské Zelené dohody, tedy dosažení bezemisní ekonomiky v roce 2050. Odhadla, že pro naplnění tohoto cíle bude vedle veřejných peněz zapotřebí investovat ročně 260 miliard eur.

Jádro a plyn původně mezi „udržitelné“ investice zařazeny nebyly, což by pro Česko a některé další státy bylo s ohledem na strukturu jejich energetického sektoru komplikací. Pod tlakem mocné lobby zahrnující vlády, dovozce plynu, energetické firmy a podniky všeho druhu byl předložen „delegovaný akt“, tedy dodatek k původnímu rozhodnutí. Právě o něm se v EP hlasovalo.

Mnohaměsíční tahanice odráží odlišné postoje jednotlivých členských zemí EU a také fakt, že oficiální mantra EU je už dávno právo na „vlastní energetický mix“ pro každý členský stát. Zjednodušeně řečeno jsou země, které rozhodně odmítají jadernou energii (Rakousko, Lucembursko a také Německo), a naopak země, které na ni spoléhají (Francie, Belgie, Finsko, Česko, Slovensko, Maďarsko).

sinfin.digital