Potíže v ráji? Jurečkův večírek i Rakušanovo video by měly KDU-ČSL i ODS probrat

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Pětikoalice nečekaně v klidu ustála dva těžké roky. Jako by však neustála dobré zprávy. Zatímco vývoj ekonomiky opravňuje k jistému optimismu, uvnitř vlády to vře. Předseda Starostů Vít Rakušan nyní ostře vyjel proti premiérovi – jako by on snad byl tím, kdo brání prosazení „správných věcí“. Lidovci řeší, zda zaříznout Mariana Jurečku v květnu, nebo až v říjnu. Začíná rozpad? To je ta otázka. Hledejme odpověď.

Pět odlišných stran drželo – a dosud drží – pohromadě do značné míry díky diplomatickému umu Petra Fialy. O to více šokuje, že si teď na něj ministr vnitra Vít Rakušan tvrdě vyšlápl v šotu, který nelze brát jinak než jako výstřel volební kampaně. V níž však tím zlounem není Andrej Babiš, ale koaliční partner. 

Předseda ODS má za sebou rovněž jeden nepovedený marketingový počin. Ovšem zásadní rozdíl je v tom, že Nutellou zesměšnil sám sebe, ne partnera ve vládě.

Nejspíše nějakého kreativce napadlo, že by bylo fajn nakopnout „konzervy“, protože se to bude líbit liberálům na sociálních sítích. A nikdo už neřešil politické důsledky. Musím říci, že mně osobně se tento styl marketingu, kdy místo reálných výsledků práce ukazujete, jaké máte twitterové či instagramové svaly, pranic nelíbí. 

Mám rád reálpolitiku, ne virálpolitiku. Ale co naplat, přesun těžiště politické práce z vládních a poslaneckých kanceláří do virtuálního světa internetu je trend, který se šíří jako pandemie.

V případě STAN mohlo hrát roli i to, že vidí, jak se jejich někdejšímu koaličnímu partnerovi daří bodovat tím, že okopává kotníky ODS a KDU-ČSL. Získává tím na svou stranu radikálně liberálně naladěné voliče. 

A protože obě partaje čerpají ze stejného rybníčku hlasů, tak co získají Piráti navíc, o to Starostové přijdou. Tohle je zkrátka sázka na to, kdo více napálí „konzouše“. I někteří Rakušanovi poslanci jsou však rozpačití a ptají se, zda zvýšení popularity bude tak významné, aby stálo za zbytečnou roztržku ve vládě.

Už i Fiala si všiml, že za hranicemi nakoupí levněji. Potraviny v Česku dražší než v Německu nedávají smysl, říká ekonom Hradil

Horší problém řeší lidovci. Nepovedený večírek se stal katalyzátorem a urychlovačem debaty, která probíhá uvnitř strany delší dobu. Jejím jediným námětem je otázka, co s Marianem Jurečkou.

Spokojenost s jeho předsednictvím není vysoká. Začalo to už personální politikou, kdy si de facto nadiktoval, jaké resorty a kým obsadí. Neměl přitom šťastnou ruku. Tehdejší první místopředsedkyně Šárka Jelínková nabídku odmítla, takže si těžké ministerstvo práce a sociálních věcí musel vzít sám. Nepovedl se ani zbytek.

Anna Hubáčková na životním prostředí byla doslova neviditelná, přestože jde o klíčový resort (nakonec skončila kvůli nemoci). To samé platilo o Zdeňku Nekulovi na ministerstvu zemědělství. Ten se nakonec přeci jen proslavil, ale dost nešťastným způsobem, když se stal promotérem mouky z Lidlu. 

Lidovci se naštvali a požadovali obsadit oba resorty „těžkými vahami“. Což se stalo, na zemědělství zamířil ex-předseda a tehdy šéf poslaneckého klubu Marek Výborný, životní prostředí obsadil Petr Hladík (i on původně post odmítl).

sinfin.digital