Proti koronaviru může pomoct čtvrt století stará pilulka z Ruska, potvrzuje virolog Růžek

20. 03. 2020 • 21:30

Lékem, který pomůže proti nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem, by se mohl stát prostředek, který Rusové zcela běžně používají jako prevenci proti chřipce. INFO.CZ to potvrdil Daniel Růžek, vedoucí Laboratoře arbovirologie Parazitologického ústavu AV ČR a oddělení virologie Výzkumného ústavu veterinárního lékařství. Dosavadní klinické studie podle Růžka ukazují, že arbidol mírní průběh virózy a přispívá k rychlejšímu uzdravení nemocných.

Pozitivní účinky arbidolu na léčbu různých viróz jsou známé už dlouho. Laboratoř virologie Výzkumného ústav veterinárního lékařství v Brně spolu s Laboratoří arbovirologie Parazitologického ústavu Biologického centra AVČR (obě vedené právě Růžkem), už v minulosti úspěšně testovaly tento prostředek i na virus západonilské horečky, virus horečky dengue, pro zastavení infekce virem zika nebo dokonce jako lék na zmírnění klíšťové encefalitidy. Nyní se ukazuje, že by arbidol, užívaný buď samostatně či v kombinaci s jinými látkami, mohl fungovat i proti koronaviru, který způsobuje COVID-19.

„Potvrzují to alespoň zatím některé klinické studie, prováděné zejména v Číně, a publikované v renomovaných vědeckých časopisech,“ řekl INFO.CZ Daniel Růžek. Podle něj má arbidol širokospektrý účinek, funguje tedy proti různým skupinám virů, které spolu nejsou vzájemně vůbec příbuzné. A týká se to i koronavirů. „S nadsázkou by se dalo mluvit o tom, že z arbidolu by se teoreticky mohl stát jakýsi penicilín na viry,“ uvedl Růžek.

Jedná se přitom o již odzkoušený lék, který nemá žádné, či jen velmi vzácné vedlejší účinky. Arbidol vyvinul Ruský výzkumný chemický a farmaceutický ústav už před 25 lety, Rusové ho spíše než na léčbu často využívají jako prevenci proti tomu, aby u nich nepropukla klasické chřipka. Lék prošel všemi klinickými testy, nic tedy nebrání tomu, aby se teoreticky používal i proti virózám jiného typu. Toho, že by mohl fungovat i na horečku dengue či klíšťovou encefalitidu, si už před dvěma roky všimli právě čeští vědci.

Nákaza koronavirem v čase

Růžek ale mírní očekávání, že by arbidol zcela likvidoval koronavirus SARS-CoV-2 a stal se tedy jakýmsi zázračným prostředkem proti současné pandemii COVID-19. „Tak to není. Ten lék, alespoň to ukazují předběžné studie, spíše mírní průběh a komplikace a zkracuje dobu nezbytné hospitalizace,“ uvedl Růžek. Řada nemocných má tak větší naději na uzdravení a dokáže se s virózou vyrovnat bez následků.

To je podle Růžka důležité i z jiného důvodu. I když se může za čas teoreticky najít antivirotikum, které úplně zastaví množení koronaviru v lidském organismu, ještě to neznamená, že nemocný má vyhráno. Podobně, jako je tomu i u mnohých jiných virových infekcí, organismu může uškodit více než samotný virus přehnaná imunitní reakce těla na jeho přítomnost. „Imunitní systém reaguje v některých případech tak silně, že to může vést až k fatálnímu poškození životně důležitého orgánu, v tomto případě plic,“ řekl Růžek.  

Arbidol, jak se zatím zdá, však průběh onemocnění, včetně přehnané imunitní reakce, dokáže mírnit. „Není to ale tak, že spolknete pilulku arbidolu a tím množení viru v těle zcela zastavíte. Podle výsledků proběhlých klinických studií se ale může člověk s jeho pomocí z virózy uzdravit rychleji,“ uvedl Růžek. Případné využití tohoto léku v Evropě ale komplikuje fakt, že arbidol není v EU registrovaný, používá se jen v Rusku a Číně. Pokud by se měl dovážet i do Evropské unie, musela by se změnit legislativa.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
15. 01. 2021 • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.