Rakouští vědci mají vysvětlení, proč roušky fungují. Ukazuje se rozdíl mezi covidem a chřipkou

Roušky a rozestupy jsou proti covidu-19 mnohem lepší ochranou než v případě chřipky a dalších virových infekcí. Tvrdí to rakouští vědci, kteří zkoumali, jaké množství koronavirových částic je nutné k přenosu nákazy. K tomu, aby se u člověka projevil covid-19, musí se podle nich do organismu dostat až řádově více virů než u běžné chřipky.

Výsledky výzkumu by mohly být dalším důkazem účinnosti roušek. I kdyby roušky odfiltrovaly jen část virové „nálože“, v případě covidu-19 může i tento částečný záchyt hrát rozhodující roli. Není to úplně nové zjištění, ale rakouští vědci ho tentokrát podložili čísly a daty. 

Výzkumné centrum pro molekulární medicínu (CeMM) rakouské Akademie věd ve Vídni dle zveřejněných závěrů experimentálně potvrdilo, že k nákaze covidem-19 je v průměru nutný úspěšný přenos minimálně 500 koronavirových částic. „Pouze tento, relativně vysoký počet virů může vyvolat onemocnění,“ uvedl během pondělní on-line přednášky jeden ze spoluautorů výzkumu Andreas Bergthaler z CeMM.

V porovnání s ostatními virovými nákazami se jedná o poměrně velké množství patogenů. „Například u HIV se předpokládá, že k zahájení nové infekce stačí dokonce jediný virus,“ řekl Bergthaler. Také u chřipky typu A je množství virů nutných k nákaze řádově nižší než u covidu-19. Někteří vědci hovoří také o pouhém jednom viru, další maximálně o desítkách až jedné stovce.

A teď si představte, že byste měli hospodu. Jejich význam v současné krizi hrubě podceňujeme

sinfin.digital