Rakouští vědci mají vysvětlení, proč roušky fungují. Ukazuje se rozdíl mezi covidem a chřipkou

Roušky a rozestupy jsou proti covidu-19 mnohem lepší ochranou než v případě chřipky a dalších virových infekcí. Tvrdí to rakouští vědci, kteří zkoumali, jaké množství koronavirových částic je nutné k přenosu nákazy. K tomu, aby se u člověka projevil covid-19, musí se podle nich do organismu dostat až řádově více virů než u běžné chřipky.

Výsledky výzkumu by mohly být dalším důkazem účinnosti roušek. I kdyby roušky odfiltrovaly jen část virové „nálože“, v případě covidu-19 může i tento částečný záchyt hrát rozhodující roli. Není to úplně nové zjištění, ale rakouští vědci ho tentokrát podložili čísly a daty. 

Výzkumné centrum pro molekulární medicínu (CeMM) rakouské Akademie věd ve Vídni dle zveřejněných závěrů experimentálně potvrdilo, že k nákaze covidem-19 je v průměru nutný úspěšný přenos minimálně 500 koronavirových částic. „Pouze tento, relativně vysoký počet virů může vyvolat onemocnění,“ uvedl během pondělní on-line přednášky jeden ze spoluautorů výzkumu Andreas Bergthaler z CeMM.

V porovnání s ostatními virovými nákazami se jedná o poměrně velké množství patogenů. „Například u HIV se předpokládá, že k zahájení nové infekce stačí dokonce jediný virus,“ řekl Bergthaler. Také u chřipky typu A je množství virů nutných k nákaze řádově nižší než u covidu-19. Někteří vědci hovoří také o pouhém jednom viru, další maximálně o desítkách až jedné stovce.

A teď si představte, že byste měli hospodu. Jejich význam v současné krizi hrubě podceňujeme

Jak rakouské centrum ke svým závěrům dospělo? Vědci v rámci rozsáhlého výzkumu, financovaného Technologickou agenturou rakouské Akademie věd, zkoumali průměrné množství virů v organismu infikovaného člověka a toho, kdo se od něj následně (třeba v rodině) nakazil. Tyto páry byly identifikovány na základě trasování kontaktů nakaženého.

„Z našich výsledků vyplývá, že onemocnění covidem-19 může být také takzvaným příběhem čísla,“ uvedl Bergthaler. Pokud je člověk infikován jen malým množstvím koronavirových částic, na rozdíl od chřipky typu A a dalších infekcí, u kterých stačí jen „několik“ virových partikulí, se u něj nákaza buď vůbec neprojeví, nebo má onemocnění jen velmi mírné příznaky. 

Hranice 500 koronavirových částic nutných k nákaze tak podle Bergthalera vysvětluje, proč jsou jednoduchá opatření jako například nošení roušek či udržování rozestupů v případě aktuální pandemie účinná. „K vyvolání onemocnění je totiž nutný poměrně vysoký počet virů,“ řekl rakouský vědec.

Vydrancuje Andrej Calvera celou zem? Topol Show mezi volbami a pandemií

S tím, že u různých virových nákaz je k propuknutí onemocnění nutné různé množství virových jednotek, souhlasí i čeští virologové. „To je známá věc. A u nového typu koronaviru se skutečně zdá, že nákazu vyvolává až poměrně vyšší množství virových částic,“ řekl INFO.CZ jeden z nejznámějších českých virologů Daniel Růžek. Souhlasí proto i s názorem, že rouška může mít v případě ochrany proti nákaze či onemocnění covidem-19 větší účinek než u jiných viróz včetně chřipky. 

Na druhou stranu ale varuje před tím, aby závěr výzkumu rakouských vědců vedl k tomu, že lidé začnou roušku či rozestupy považovat za dokonalou ochranu proti nákaze a získají falešný pocit, že se jim s rouškami nemůže nic stát. „Ani v tomto případě se totiž nedá paušalizovat a aplikovat hranici 500 částic pro přenos nákazy dogmaticky. O tom, zda se člověk nakazí a onemocní, totiž nerozhoduje jen množství viru proniknuvšího do organismu, ale i věk jedince, genetické předpoklady, fyzická a imunologická kondice a další podmínky,“ uvedl Růžek.

SDÍLET
sinfin.digital