Rezignaci Rakušanovi nenabídnu, hodinová výpověď je směšná, říká šéf České pošty Knap

Generální ředitel České pošty Roman Knap ministru vnitra Vítu Rakušanovi svou rezignaci na pondělním dopoledním setkání nenabídne. „Nemám to v plánu. Hodinová výpověď je směšná, snaha o odpolitizování České pošty je dlouhý boj, tak se jen tak nevzdám,“ říká Roman Knap v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Dozvěděl jste se o svém konci ve vedení České pošty z nedělního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce? Jak to na vás působilo? 

Vím, že nemohu řídit myšlenky jiných lidí, takže jsem se vždy soustředil na myšlenky a pocity své. Umím se ovládnout, byla krásná neděle, nenechal jsem si ji zkazit politikou. 

Pan ministr Rakušan uvedl, že bez ohledu na kauzu úplatků v pražském dopravním podniku plánoval řešit Vaši budoucnost v čele instituce na podzim. Jednal jste o tom s panem ministrem? 

Určitě ano. Poštovní trh se rychle mění, konkurence nespí a liberalizace postupuje velmi rychle. Jakékoliv změny jsou nepopulární, to se leckterému politikovi nechce řešit. Bohužel, pošta je politickou přítěží a zároveň hračkou. Doplácí na to pošťáci, fajn lidi, kteří mají rádi svou práci. A pak už jen spustíte sérii výmluv a zástěrek, jak radikálně řešíte problémy. Těžké.  

S ministrem vnitra se máte v pondělí dopoledne sejít, abyste „projednali termín a způsob“ Vašeho odchodu. S čím do tohoto jednání jdete? Nabídnete ministru Rakušanovi svou rezignaci? Budete o post bojovat? 

Svou rezignaci nenabídnu. Nebojuji za sebe, ale za Českou poštu a za pošťáky. Podívejte se do zahraničí. Dnes zde máme konkurenci, která je velmi dravá, „start-upová“, nebo má za sebou silný, třeba i zahraniční, kapitál. Je potřeba se podívat pravdě do očí a to bolí. Kdybych věděl, že je jasný plán, jak pokračovat, rád předám poštu schopnému manažerovi, který bude pozitivní a navzdory politikaření poštu reformuje. Neumím se smířit s impulzivními kroky, které nemají jasnou vizi. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak by odvolání Knapa nyní ovlivnilo provoz České pošty?
  • Jaký má šéf České pošty Knap vztah s obviněným podnikatelem Michalem Redlem?
  • A proč s ním na první schůzce probíral budoucnost České pošty?
sinfin.digital