„Čím silnější protivník, tím víc by mě souboj bavil, na druhé kolo s Babišem bych se i těšil,“ říká Petr Pavel

Je největším favoritem nadcházející prezidentské volby, i když generál ve výslužbě Petr Pavel si tuto pozici příliš nepřipouští. „Podle posledního průzkumu nad Andrejem Babišem vedu o půl procentního bodu, to je na hranici statistické chyby,“ uvedl Pavel během neformální dvouhodinové diskuse v pražském podnikatelském klubu Golem s tím, že největší favorité volby se během následujících dvou měsíců mohou ještě proměnit. Pavel však v diskusi s pražskými podnikateli představil své priority, popsal, s kým a proč by se chtěl potkat ve druhém kole volby, jaká je jeho strategie, představil svou prognózu vývoje války na Ukrajině a přidal svůj pohled na zásadní politické otázky domácí scény. 

Role favorita

Generál ve výslužbě Petr Pavel tvrdí, že se jako favorit nadcházející volby příliš necítí – předvolební průzkumy jsou podle něj pouze „indikativní“ a do ledna se toho může ještě hodně proměnit. „Velmi si vážím toho, že můžu být ve vedoucí trojici kandidátů, ale beru to s velkou rezervou,“ uvedl Pavel. Tím spíš, že podle posledního průzkumu nad expremiérem Andrejem Babišem vede jen o půl procentního bodu. 

„Dá se očekávat, že pokud je Andrej Babiš se mnou na předních pozicích a ‚nemá to jasné‘, tak bude bojovat všemi jemu dostupnými prostředky. A ty prostředky nebudou příliš vybíravé,“ říká generál ve výslužbě. Právě neférová část politických kampaní bude podle tuzemských politických komentátorů v následujících týdnech sílit. 

„Ovšem i kdyby Andrej Babiš tak dostál tomu, co říká, tedy že je jiný a lepší, tak tu špinavou práci někdo udělá za něj. Ve chvíli, kdy před prvním – a zejména před druhým kolem – půjde do tuhého, tak to nebude hezké,“ uvedl Petr Pavel na setkání v pražském podnikatelském klubu Golem

Podle generála pak bude záležet na tom, jak se k takové kampani postaví veřejnost. „Tedy zda se vytvoří dostatečně negativní emoční vlna, která třeba i favorizovaného kandidáta spláchne, anebo jestli si občané dokáží udělat obrázek sami a některé bombastické zprávy, které se před druhým kolem případně začnou objevovat, tak vyfiltrují.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč nejsou hluboké příkopy ve společnosti v USA, Velké Británii, ale ani v Česku žádná náhoda?
  • Jaké jsou nejpravděpodobnější scénáře dalšího vývoje války na Ukrajině?
  • Mělo by Česko podle Pavla přijmout euro?
  • A co věk odchodu do důchodu?
sinfin.digital