Temelín musí kvůli teplu pro Budějovice snížit výkon. Vyplatí se to ČEZu při současných cenách?

Teplárna České Budějovice možná uzavřela se společností ČEZ obchod století. Zafixovala si totiž na 20 let ceny tepla, které jí bude ve velkém dodávat jaderná elektrárna Temelín. V mezidobí ale kvůli energetické krizi stoupla cena elektřiny a otázkou tedy zůstává, zda by se ČEZu místo výroby „horké vody“ pro Budějovice nevyplatilo vyrábět více elektrického proudu. V případě dodávek do horkovodu totiž nejde o žádné „odpadní teplo“. Jde o část „páry“, běžně využitelnou pro chod turbíny. Pokud ji elektrárna pošle přes horkovod do Budějovic, sníží se tím i výkon Temelína a množství jím vyrobené elektřiny.

O tom, čím by vlastně měla topit od příštího podzimu až třetina budějovických domácností, panuje řada mýtů i v samotných Českých Budějovicích. Všeobecně se hovoří o odpadním teple, které jaderná elektrárna vyrobí jaksi navíc, a proto ho ráda při započtení investice do horkovodu pošle (tedy prodá) za nízkou cenu do Budějovic.

Jenže tak to není. Pára, která stoupá v „oblacích“ z chladících věží Temelína, není tím „teplem“, které by mělo vytápět desetitisíce bytů a domů v jihočeské metropoli. V tomto případě se skutečně jedná o odpadní teplo, odebrané v kondenzátoru páry a poté přes chladící věže uvolněné do vzduchu.

Problém je ale v tom, že teplá voda, která se odpařuje ve věžích, není pro svou nízkou teplotu využitelná v teplárenství. Na vstupu do věží totiž jen mírně překračuje 30 °C. Toto odpadní teplo (ve formě teplé vody) proto využívají některé jaderné elektrárny v zahraničí například k temperování přilehlých skleníků nebo k chovu ryb.

Aby se dalo horkou vodu z Temelína použít k topení v Českých Budějovicích (nebo kdekoliv jinde), musí být ohřátá až na 140 °C. A to nelze udělat jinak než tím, že se k takovému ohřevu využije část páry, která „roztáčí“ turbínu k výrobě elektřiny.

sinfin.digital