Temná vize pro Česko a jeho sousedy. Visegrádská čtyřka se má stát křehkým „společenstvím starých“

Demografický vývoj států Visegrádské čtyřky mapuje rozsáhlý projekt Jihočeské univerzity a INFO.CZ získalo jeho předběžné výsledky. Vyplývá z nich jediné: odborníci Česku a jeho středoevropským partnerům předpovídají „exodus“ obyvatel na západ Evropy. Zatímco populace v mnoha západoevropských zemích výrazně vzroste, z většiny postkomunistických států se stanou „skanzeny“ s „přestárlým“ obyvatelstvem a sociálními problémy.

I když se taková prognóza může zdát možná až zbytečně hrozivá, vychází z reálného demografického vývoje v současnosti. Čím více se podíváte na východ Evropy, tím více ubývá obyvatel a přibývá těch, kdo se přesouvají na západ.

Aby se takovému vývoji dalo zabránit, muselo by se podle demografů změnit hned několik věcí. Buď by se na východě musela radikálně zvýšit porodnost nebo by se do „vymíracích a stárnoucích“ zemí muselo přistěhovat značné množství mladých migrantů ze zahraničí. Prakticky je dnes obojí takřka vyloučené.

V rámci projektu Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity s názvem „Jsou státy Visegrádské skupiny připraveny na důsledky stárnutí populace?“ zjišťovali demografové, ekonomové a sociologové z univerzit ze všech čtyř zemí V4 trendy populačního vývoje i připravenost na něj. A téměř ze všech prognóz vyplývá, že početní stav populace v této skupině států bude jako celek i nadále klesat, zatímco na západě Evropy většinou poroste.

Demografická projekce ekonomické fakulty univerzity v maďarském Debrecínu, která je součástí projektu, počítá s tím, že nejpozději v roce 2050 bude v Polsku žít až o 10 % méně lidí než dnes, v Maďarsku o 5,14 % a na Slovensku o 5,56 %.

Česko jako by potvrzovalo, že leží ve středu Evropy mezi východem a západem, což se odráží i v jeho demografickém vývoji. Prognóza mu totiž na rozdíl od dalších států V4 předpovídá jen mírný úbytek obyvatelstva– o 1,12 %.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kolik seniorů v Česku může být v polovině století?
  • Jak se budou vyrovnávat počty ekonomicky aktivních a důchodců?
  • A v jaké obavě se lišíme od Maďarů a Poláků?
sinfin.digital