Boj o Dana Köppla: Co by si měla koalice dobře promyslet, než „Havlíčkova asistenta“ odvolá z RRTV

Tak je tedy Daniel Köppl, někdejší „muž číslo 1“ Jaromíra Soukupa, členem marketingového týmu hnutí ANO, anebo není? Odpověď na zdánlivě triviální otázku, kterou se ve čtvrtek zabýval volební výbor sněmovny, není vůbec tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. 

Když jsem po prvním kole prezidentských voleb čekal na příjezd Andreje Babiše do jeho volebního štábu, samotného mě překvapilo, když se vedle tehdejšího mluvčího Vladimíra Vořechovského najednou „zjevil“ i Daniel Köppl. Ten celé odpoledne štábem ladně proplouval, pouštěl se do řeči s lidmi z Babišova týmu i s okolními novináři a celkově rozhodně nepůsobil „jen“ dojmem asistenta poslance Karla Havlíčka. 

Ostatně, v podvečerním rozhovoru pro Českou televizi Köppl odpovídal na otázky k další strategii kampaně. Jak později připomněla místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Pirátská strana), vyjadřoval se způsobem, který vyvolával dojem, že se na rozhodování podílí. Ostatně, sama televize jej titulovala jako „člena marketingového týmu“. „Zpětně vzato byla chyba, že jsem se už tehdy neozval, že je to nesmysl,“ lituje nyní Köppl pro oborový web Médiař.cz. 

Ani neví, jakou má pravdu. Köppl je totiž kromě své asistentské funkce především členem takzvané velké televizní rady – Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, a pokud by se ukázalo, že vystupuje ve prospěch politických stran a hnutí, čelil by konfliktu zájmů a potenciálnímu odvolání. A právě to se nyní děje.  

Krátce po zmíněném rozhovoru pro Českou televizi došlo na RRTV několik stížností pro Köpplův konflikt zájmů. Dle zákona totiž členové Rady „nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch“. Na Köpplovu roli ve štábu ANO je to věta jako malovaná, a to tím spíš, že se později ukázalo, že Köppl inkasoval peníze z Babišova transparentního volebního účtu. 

Celou věc nakonec ve čtvrtek řešil volební výbor poslanecké sněmovny, který zvažoval, zda sněmovnímu plénu doporučí Köpplovo odvolání z Rady. Na první pohled šlo o ložený případ. Köppl připustil existenci smlouvy s hnutím ANO i to, že zpracovával minimálně jednu analýzu. Také je tu ona platba z transparentního volebního účtu a jak doplňuje Pirátka Richterová, je tu i „fotografie jedné předvolební debaty, která zachycuje Köppla vedle Marka Prchala“. 

Daniel Köppl na jednání sněmovního výboru. Foto: Vojtěch Kristen
sinfin.digital