Tlak na ČT se Okamurovi vyplácí. Vystoupení politiků SPD ve veřejnoprávní televizi během měsíce přibylo o polovinu

Tomio Okamura si dlouhodobě stěžuje, že Česká televize jemu osobně i dalším zástupcům SPD nedává odpovídající prostor. „Cenzura, mediální podvody a manipulace – to je bohužel současná realita ČT,“ uvedl před časem. Teď se mu začal setrvalý tlak zjevně vyplácet. S trochou nadsázky řečeno: v posledních týdnech nelze Českou televizi zapnout, aniž by tam nějaký zástupce SPD nevystupoval. A nejde jen o dojem – ukazují to i data z exkluzivní analýzy, kterou si INFO.CZ nechalo vypracovat.

Vedení Okamurovy SPD je vůči ČT kritické dlouhodobě a už dlouho ji „ostřeluje“ nařčeními z cenzury a zaujatosti. „Cenzura od ČT je neuvěřitelná. Přitom 11 procent plátců koncesionářských poplatků jsou voliči SPD,“ uvedl například Okamura. 

Zároveň platí, že Okamura (potažmo jeho SPD) je považovaný za muže s výrazným vlivem na obsazení Rady ČT. Ta na konci března schválila výroční zprávu o činnosti ČT za loňský rok, do které se na poslední chvíli dostala zásadní zmínka o neadekvátním zastoupení SPD ve vysílání. Radní Daniel Váňa, který ji do dokumentu prosadil, sice zpětně začal tvrdí, že to byl omyl, ale to nic nemění na faktu, že tuto pasáž je případně možné interpretovat jako porušení zákona, což může pro vedení televize mít závažné důsledky.

Marná snaha, že se Česká televize hájila tím, že zástupci SPD pozvánky do vysílání často odmítají (u vybraných publicistických pořadů jako jsou prestižní Události, komentáře dokonce nejvíc ze všech sněmovních stran) a že zastoupení hodnotí v rámci celého vysílání, ne jen ve vybraných relacích. (Některá data za rok 2020, kterými se ČT hájí, jsou k nalezení ve výroční zprávě – viz strany 111,113, 114)

Tlak na veřejnoprávní stanici – třeba i prostřednictvím zmínky ve výroční zprávě, na kterou generální ředitel Dvořák reagoval slovy o „bezprecedentním útoku“ – se SPD vyplatil. Podle analýzy, kterou si INFO.CZ nechalo exkluzivně zpracovat, se totiž četnost vystoupení poslanců strany ve vysílání už měsíc po zveřejnění této zprávy zvýšila o 50 procent. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo z SPD a v jakých pořadech vystupuje nejčastěji?
  • Kolikrát se v ČT objevil Tomio Okamura?
  • A jak účast politiků jeho strany narostla po schválení kritické výroční zprávy?
sinfin.digital