Tajné sledování hovorů a SMS. Facebook má obří skandál, data dával dalším firmám a rivaly trestal

Adam Kotrbatý

Facebook hledal cesty, jak od uživatelů získat ještě více jejich osobních dat a následně je využít pro své obchodní zájmy. Vyplývá to z e-mailů představitelů společnosti, které ve středu odtajnil britský parlamentní výbor. Kromě hladu po datech z nich lze vyčíst i to, že Facebook zvýhodňoval některé firmy tím, že jim umožnil přístup k citlivým údajům, zatímco jiným takovou možnost cíleně nedal.

Byl to plán, který představoval jedno z největších rizik pro důvěryhodnost Facebooku. A jeho představitelé to moc dobře věděli. Když se technologický gigant v roce 2015 rozhodl, že by rád získával detaily o telefonních hovorech a SMS zprávách, pustil se na tenký led.

„Je to příliš velké riziko z pohledu PR, ale vypadá to, že náš ‚růstový tým‘ postupuje rychle kupředu a dělá na tom,“ varoval jeden ze zaměstnanců Facebooku Mike LeBeau. Navzdory obavám zaměstnanců i šéfa společnosti Marka Zuckerberga, jenž měl dojem, že data mohou uniknout ze společnosti, projekt pokračoval.

„Do Francie jsem přijel čistý a čistý i odjedu,“ říká český řidič odsouzený za pašování migrantů

Neřekneme jim o tom

Podnikoví stratégové dospěli k názoru, že ideálním scénářem bude aktualizovat stávající aplikaci Facebooku pro operační systém Android. Uživatelé se dle tehdejších představ během instalace vůbec neměli dozvědět, že povolují firmě monitorovat své hovory a SMS.

Facebook zatím nekomentoval, zda krok skutečně učinil. Když ale v březnu letošního roku vypukl skandál kolem společnosti Cambridge Analytica, která zneužila data ze sociální sítě mimo jiné k podpoře volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa, umožnil Facebook lidem stáhnout si všechny informace, které o nich nasbíral. Mnoho uživatelů přitom překvapilo, že firma měla k dispozici údaje o jejich telefonních kontaktech.

Plány Facebooku je možné vyčíst z vnitřní e-mailové komunikace vysoce postavených představitelů společnosti, které zveřejnil britský parlamentní výbor šetřící roli Facebooku při šíření dezinformací. Korespondenci převážně z let 2012 až 2015, kdy byla síť na vzestupu, shromáždila firma Six4Three, která díky snadnému přístupu k datům uživatelů Facebooku vyvinula aplikaci umožňující najít na sociální síti fotky žen v bikinách. Six4Three nyní žaluje provozovatele sociální sítě, že poškodil její byznys, když jí v roce 2014 přístup k datům odebral.

Příběh radikalizace (III.): Útěk do pouště, odchod do Sýrie. Tudy vedla cesta z Česka k islamistům

„Jak už jsme mnohokrát řekli, Six4Three vyzobala tyto roky staré dokumenty jako součást žaloby, která má donutit Facebook sdílet informace o přátelích s uživateli aplikace,“ napsal v prohlášení Facebook s tím, že monitorování telefonní komunikace na Androidu je volitelná možnost. Neodpověděl ale na otázku, zda některé hovory sledoval, aniž by dostal od lidí jejich vědomý souhlas.

4908426:article:true:true:true

Facebook rozhodl a konkurent zanikl

Nasbíraná data Facebooku sloužila primárně ke zlepšování cílení reklamy a funkcí typu „Lidé, které byste mohli znát“. V posledních letech se běžně stávalo, že se v seznamu možných známých objevovali lidé, jimž uživatelé nedávno telefonovali nebo si je přidali do telefonního seznamu. Informace ale zároveň sloužily v konkurenčním boji.

Jak e-maily ukazují, Facebook získal díky datům moc ovlivnit situaci na trhu. Ačkoli se společnost brání, že data uživatelů nikdy třetím stranám neprodávala, z korespondence vyplývá, že některým firmám poskytovala přístup, zatímco jiným nikoli. Není přitom úplně jasné, podle jakých kritérií tak činila.

Zemanem oceněný miliardář Fiľo. Slovenský oligarcha chytá v Česku druhý dech a přátelí se s Hradem

Z dostupných zpráv vyplývá, že Facebook znevýhodňoval produkty, které považoval za riziko pro svoje obchodní zájmy. Zatímco Airbnb nebo Netflix přístup k datům získaly, Vine (aplikace Twitteru, která umožňovala nahrávat a upravovat videa) takovou možnost úmyslně nedostal. Vine v roce 2016 oznámil svůj konec.

Kvůli práci s daty Facebook kritizují i američtí zákonodárci. Podle nich patří údaje Američanů stále občanům USA, nikoli Facebooku. Zároveň zmiňují, že zveřejněné e-maily vznášejí pochybnosti ohledně pravdivosti Zuckerbergova dubnového svědectví před senátním výborem, v němž tvrdil, že Facebook uživatelská data neprodával.

Měla ochránit soukromí, posílala data Facebooku

Z dokumentů lze navíc vyčíst, že se Facebook neomezoval na vlastní zdroje. V roce 2013 najal izraelskou analytickou společnost Onavo, která prostřednictvím mobilních obchodů nabízela aplikaci Onavo Project. Ta lidem nabízela ochranu soukromí na internetu. Zároveň ale monitorovala, které aplikace používají nejčastěji. Zjištění pravidelně posílala Facebooku.

Onavo tak umožnilo Zuckerbergově firmě získat informace o potenciálních konkurentech. Na základě monitoringu Onava společnost například zjistila, že komunikační aplikaci WhatsApp narůstá popularita a je asi čtyřnásobně využívanější než podobná aplikace Facebooku. O deset měsíců později Facebook WhatsApp koupil.

4891731:article:true:true:true

Zaměstnanci tlačí na Zuckerbergův konec

Zveřejněné e-maily jsou dalším skandálem, který musí Facebook tento rok vysvětlovat. Kromě kauzy Cambridge Analytica se řeší i role sociální sítě v šíření ruské propagandy před americkými prezidentskými volbami nebo referendem o brexitu.

Macron jde hlavou proti Bruselu. Francie zdaní příjmy Googlu a Facebooku i bez unijní dohody

List New York Times v listopadu zjistil, že vedení Facebooku nedbalo varování expertů a aktivistů z Myanmaru, Indie nebo Německa, kteří jej upozorňovali, že se stává nástrojem vládních zájmů. Když se role sítě začala řešit veřejně, Facebook sám využil dezinformací, aby očerňoval své kritiky.

Podle zdrojů serveru Buzzfeed uvnitř společnosti panuje napjatá atmosféra a sílí tlaky na Zuckerbergův konec ve vedení firmy. Věří, že podobně jako Google nebo Uber, může upozadění zakladatele i v případě Facebooku vést ke zlepšení veřejného obrazu.

Zatím se však nezdá, že by Zuckerberg měl v plánu z čela Facebooku odejít. Nahrává mu i nejednotnost zaměstnanců. Ti jsou podle Buzfeedu rozdělení na tři skupiny. Jedna zůstává loajální k Zuckerbergovi, druhá požaduje jeho konec a třetí považuje současné kauzy za důkaz kampaně, kterou vedou proti Facebooku zaujatá média. 

SDÍLET
sinfin.digital