Krajinou náčelníka Apačů - „Filmová“ zákoutí Chorvatska a Slovinska, která ohromila několik generací

„Tak tady jsou. Legendární postavy našeho mládí – Old Shatterhand a Vinnetou. Bílý muž, jenž přešel Velikou louži, aby na Divokém západě našel svou novou vlast a vykonal hrdinské činy, které mu vynesly nesmrtelnou slávu. A poslední náčelník Apačů, na kterého už doléhá stín tragiky jeho národa, ale který bez váhání nasazuje život, má-li se dopomoci právu k vítězství. Tož vydejme se na pouť nekonečnými dálavami amerických prérií, hlubokými údolími i po vrcholcích vysokých pohoří a prožijme s nimi velká dobrodružství a nemilosrdné boje za čest a slávu…“ Ano, přesně těmito slovy začíná první film rakouského režiséra Haralda Reinla „Poklad na Stříbrném jezeře“, který zahájil sérii snímků, jež měly v komunistickém Československu v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století obrovský, unikátní úspěch. Vzhledem k tomu, že se natáčely v někdejší Jugoslávii, pojďme se za nimi i za lokacemi, kde vznikaly, v dnešním dílu našeho seriálu ohlédnout.

Filmy Haralda Reinla, u nás známé pod názvy „Poklad na Stříbrném jezeře“ (1962), „Vinnetou I“ (1963), Vinnetou II – Rudý gentleman“ (1964), „Vinnetou III – Poslední výstřel“ (1965) a „Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti“ (1968), se staly v Československu i ve Spolkové republice Německo před více než půlstoletím bez přehánění fantastickým fenoménem, jenž byl o to neuvěřitelnější, že si jich na západ od SRN, s nadsázkou řečeno, sotva povšimli. Zatímco u nás i v západním Německu, jak se tehdy říkalo, tedy na obou stranách železné opony, francouzského herce Pierra Brice(ho), představitele slavného náčelníka Apačů Mescallerů, kluci i holky nejen v mé generaci milovali nadevše, v rodné zemi byl jeho Vinnetou takřka neznámý, byť jinak udělal velmi slušnou hereckou kariéru. 

Lex Barker, jenž nezapomenutelně ztvárnil Vinnetouova „bílého bratra“, byl hvězdou většího formátu; ještě před „shatterhandovskou érou“ si hned ve čtyřech snímcích zahrál Tarzana, v roce 1960 jej italský génius a jeden z největších vypravěčů stříbrného plátna všech dob Federico Fellini obsadil do svého „Sladkého života“ a poté následovala řada velkých i malých rolí v různých, většinou dobrodružných filmech, jež k radosti producentů spojovalo to, že vydělaly hromady peněz. Když ale „velký Lex“, coby Old Shatterhand famózně nadabovaný Vladimírem Rážem, jehož s ním pojila i fyzická podoba, umíral na newyorské ulici na infarkt myokardu, překračovali jej lidé v domnění, že se jedná o bezvýznamného bezdomovce…

sinfin.digital