Bez sexu do konce života. Do Evropy se vrací zapomenutý církevní rituál, který dělá z žen „věčné panny“

V době všeobecné liberalizace vztahů a debatě o nových formách partnerství se v rakouském Salcburku Rakušanka Bernadette Langová v rámci dávno zapomenutého církevního rituálu zaváže k tomu, že nikdy nebude „mít sex“. Nestane se tedy jeptiškou, ale takzvanou „věčnou pannou“. Návrat rituálu „věčné panny“ do moderní Evropy vyvolal vzrušenou diskusi v mnoha zemích, včetně Vatikánu. Někteří odborníci tento rituál, posvěcený církví, považují za „plíživý návrat do středověku“, jiní vyjadřují Bernadette Langové za její rozhodnutí obdiv.

Ještě nikdy v historii zřejmě společnost neprocházela tak složitým hledáním nějakých nových forem partnerského či partnerských soužití jako právě nyní. Část společnosti požaduje, aby se tradiční manželství mezi mužem a ženou otevřelo i homosexuálům, jiní lidé propagují mnohomužství či mnohoženství, zároveň se řada mladých lidí otevřeně hlásí k hnutí „asexuálů“, kteří nepotřebují sexuální styk.

To, k čemu se rozhodla jednatřicetiletá vystudovaná teoložka Bernadette Langová, se ale přece jen ze současné snahy o liberalizaci či změnu „oficiálních“ partnerských vztahů vymyká. Svědčí o tom i celosvětový ohlas, které toto rozhodnutí vyvolalo.

Langová v salcburském chrámu vstoupí do „manželství s Kristem“, čímž se podle staletých církevních pravidel stane takzvanou „věčnou pannou“. Nejde přitom o žádný slib jeptišky před vstupem do kláštera. Mladá Rakušanka chce i nadále cestovat po světě, bavit se, žít běžným životem mladé ženy, ovšem s tím rozdílem, že se dopředu zavazuje k celoživotnímu celibátu.

„Nikdy v životě jsem neměla a nikdy nebudu mít sex,“ ujišťuje rodačka z Horního Rakouska na svém profilu.

Vede ji k tomu podle jejích slov „zkušenost s Bohem, kterou měla v 15 letech a která měla pozitivní dopad na její život“. Po této zkušenosti se rozhodla, že se plně oddá Bohu a nikdy nebude mít sexuální styk. „Můj přítel v té době chtěl sex, ale já ne,“ píše Bernadettová.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaká kritika se kvůli rituálu snáší na církev?
  • Čím argumentují církevní hodnostáři?
  • A potřebuje společnost takové rituály?
sinfin.digital