Kaczynski si nepřeje konfrontaci s Bruselem. Potřebuje evropské peníze, říká Bonikowska

Polský premiér Jarosław Kaczynski si nepřeje konfrontaci s Bruselem. „Potřebuje totiž evropské peníze,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Malgorzata Bonikowska, ředitelka think-tanku Středisko mezinárodních vztahů (CIR). Přesto některé polské kroky z poslední doby kontroverze vyvolávají. Například schválení nového mediálního zákona, který v závěru minulého týdne prošel Sejmem a který nyní čeká na souhlas Senátu. Pokud by legislativa vstoupila v platnost, přinesla by do mediálního prostředí zřejmě nové restrikce včetně ztížené možnosti získání televizních a radiových licencí zahraničními podniky. A to je něco, co Brusel sotva přijme.

Malgorzata Bonikowska je ředitelkou Střediska mezinárodních vztahů (CIR), což je nezávislý nevládní think-tank se sídlem ve Varšavě, který se zabývá otázkami zahraniční politiky, polskou zahraniční politikou a záležitostmi Evropské unie.

Proč premiér Morawiecki hájí kontroverzní zákon o médiích? V praxi to poškozuje mezinárodní postavení Polska vůči Spojeným státům a Evropské uniii a jeho postoj je v nebezpečný i pro soudržnost křehké vládní koalice...

Domnívám se, že prostě chce a potřebuje být velmi věrný předsedovi Kaczynskému a jeho straně Právo a spravedlnost (PiS) Jeho postavení je totiž vratké. Nebyl členem PiS, na místo premiéra byl vybrán zvenčí. Takže nejenže musí bojovat s koaličními partnery, zejména s lídrem strany Solidární Polsko Zbigniewem Ziobrem, ale také s opozicí uvnitř PiS. S lidmi jako je Beata Szydlo, která je jeho osobním nepřítelem, a se skupinou lidí okolo ní. Myslím tedy, že je tedy ve straně a v čele vlády zcela závislý na Jaroslawu Kaczynském. Proti jeho plánům nemůže nic dělat – a toto je jeden z nich. 

V zásadě jde pouze a jenom o to, že Kaczynski chce ovládat všechna média – a je jenom shodou náhod, že se do toho připletli Američané. Ten zákon nemíří na Američany, televizi TVN by mohli vlastnit lidé z kterékoli jiné země, bylo by to stejné. Ve skutečnosti se Kaczynski zdráhal napadnout americkou firmu Discovery, která TVN vlastní, dokud byl v Bílém dome Donald Trump. Ale plánoval to, už od roku 2015. Není to nic nového.

Proč si Jaroslaw Gowin, předseda strany Porozumění, vybral tuto chvíli, aby opustil vládní koalici?

Gowin se už dlouho touží odpoutat od Kaczynského, také proto, že chce nabrat vlastní politickou sílu. Neustálé spojení s Kaczynskim jako menší partner už mu nic nepřináší. A nyní se díky této aféře se Spojenými státy stal jedničkou. Američané ho dokonce kontaktovali. Stal se klíčovou figurou. Je to pro něj politická hra – připravuje svou stranu na nová spojenectví a budoucí koalice, protože nevěří, že PiS vyhraje příští volby.

Předpovídáte, že bude mediální zákon nakonec schválen, navzdory pravděpodobnému odporu Senátu?

I kdyby ho Senát zamítl, vrátí se do sněmovny, kde bude zapotřebí dvoutřetinová většina k jeho schválení. Šance, že projde, nejsou valné. Ale nevíme, co pro to Kaczynski dělá; v tuto chvíli jedná v parlamentu s levicí. Hodně bude záležet na tom, co při tomto jednání položí na stůl.

Možná také jen hraje hru s Američany. Dobře si uvědomuje, že kvůli této záležitosti se Američané vracejí k jednacímu stolu. Ano, Bidenovi lidé jsou naštvaní, ale s polskou vládou o tom mluví, což se zatím zdráhali dělat. Může se i stát, že nakonec nebude Kaczynski ani chtít TVN zlikvidovat, ale že mu postačí, když se televize uklidní, takže nebude vůči vládě už tak agresivní. Podobné manévry použil vůči majiteli televizní stanice PolSat – ta dnes nadále existuje, ale její zpravodajství je daleko méně kritické vůči vládě, někdy ji dokonce chválí. Takže by mohl chtít Američany přesvědčit, že by se TVN místo vnitřní polské politiky mohla věnovat něčemu jinému, třeba filmům a zábavě.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co může Jarosław Kaczynski získat - a co ztratit?
  • Jaká je nyní dynamika vztahu Varšavy s Bruselem?
  • A jak si kdo připravuje půdu před parlamentními volbami, které se budou konat za dva roky?
sinfin.digital