Černý trh, či špionáž. KLDR vyslala na Ukrajinu zvědy, měli přinést raketovou technologii

K výraznému pokroku severokorejského raketového programu v posledních letech nejspíše přispěla Ukrajina. Právě v zemi, kde byly za éry Sovětského svazu umístěny desítky mezikontinentálních balistických raket, totiž operovali korejští agenti s cílem jejich raketovou technologii ukrást. Přestože Ukrajinci tvrdí, že všechny špiony pochytali, odborníci krčí rameny. A někteří jedním dechem dodávají, že vyspělou technologii, která nyní slouží KLDR jako nosič jejich jaderných hlavic, koupili Severokorejci na ukrajinském černém trhu. 

Zpráva Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) zní jednoznačně. Rychlý pokrok v severokorejské raketové technologii byl možný jenom proto, že se zemi diktátora Kim Čong-una podařilo získat citlivé materiály jiného státu.

Severokorejcům hrozí kvůli letošní neúrodě a sankcím hladomor, bojeschopnost armády klesá

„V posledních dvou letech zaznamenala Severní Korea ve svém raketovém programu ohromný úspěch,“ píše analytik Michael Elleman z IISS. „Žádná jiná země nepostoupila z programu raket středního doletu (MRBM, dolet 1-3 tisíce kilometrů) na mezikontinentální rakety (ICBM, dolet přes 5.5 tisíce kilometrů) v tak krátkém čase. Co vysvětluje tento rychlý posun? Odpověď je jednoduchá. Severní Korea se dostala k vysokovýkonnému motoru na tekutá paliva ze zahraničních zdrojů,“ tvrdí analytik a prstem přitom ukazuje na Ukrajinu, případně na Rusko. Obě zěmě se dušují, že ony za nic nemůžou. 

Podle fotografií je to však pro severokorejské potřeby modifikovaný sovětský raketový motor RD-250, který je použitý v MRBM Hwasong 12 a ICBM Hwasong 14. Elleman usuzuje, že Severní Korea se k němu dostala v posledních dvou letech.

KLDR odtajnila nové balistické střely. Jsou odolnější proti zničení, říká odborník

Ukrajinci přiznávají, že Severní Korea vyvinula značnou snahu jejich know-how získat. V reakci na zprávu IISS totiž zveřejnila záznam ze zatčení dvou Korejců z roku 2011, kteří se plány raket snaží ukrást. Podle nejmenovaného zaměstnance ukrajinských zpravodajských služeb je nicméně nemožné, že by se to Severokorejcům podařilo. „Všechny jejich pokusy jsme překazili,“ tvrdí rezolutně.

Během soudního přelíčení se špehy KLDR z roku 2012 nicméně prokurátor připustil, že se Severokorejci na Ukrajině zaměřovali na informace o „balistických střelách, raketových systémech, raketové konstrukci, vesmírných motorech, solárních bateriích, palivových nádržích, mobilních odpalovacích zařízeních a o armádních standardech,“ uvádí server CNN.

Nemuselo však jít pouze o špionáž. Podle listu New York Times Severokorejci motory RD-250 nakoupili na ukrajinském černém trhu. Snaha režimu dostat se k vyspělé raketové technologii nicméně není nová a země o ni usilovala již dlouho.

KLDR rozšiřuje kvůli sankcím nelegální výrobu drog. Hledá tak cestu k financování jaderného programu

„Snaha o expanzi balistického programu je dlouhodobá priorita severokorejského režimu, která začala již po II. světové válce,“ říká pro Info.cz spolupracovník Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Jan Blinka. „Nedivil bych se, kdyby nové motory pro severokorejské rakety z bývalého Sovětského svazu pocházely, není to tak podle mne vůbec nereálné. Nějaká snaha o špionáž, respektive o to opatřit si tyto technologie tímto způsobem podle mne nejsou nijak výjimečné, jsou myslím běžnou, standardní součástí mezinárodní politiky,“ dodává Blinka.

Severní Korea na konci července po dalším testu své mezikontinentální rakety oznámila, že je svými balistickými raketami schopná zasáhnout již celé území USA. „Celé americké území je v dosahu našich střel,“ uvedl vůdce země Kim Čong-un. Podle expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech.

Na začátku srpna pak svět zaskočila zpráva deníku Washington Post, podle kterého Severní Korea již vyvinula miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může osadit své balistické rakety.

SDÍLET
sinfin.digital